РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000625324<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Літинський В. 
Спосіб вимірювання взірцевого базиса 2-го розряду для еталонування електронних тахеометрів / В. Літинський, А. Віват, С. Перій, С. Літинський // Геодезія, картографія і аерофотознімання : Укр. міжвід. наук.-техн. зб.. - 2015. - Вип. 81. - С. 59-65. - Бібліогр.: 17 назв. - укp.

Розглянуто лінійно-кутовий спосіб визначення інтервалів взірцевого базиса 2-го розряду для еталонування електронних тахеометрів. Виконано експериментальні вимірювання на взірцевому базисі 2-го розряду запропонованим способом. Точність визначення відрізків запропонованим способом одержано порівнянням із безпосередніми вимірюваннями, виконаними прокомпарованою з похибкою 0,006 мм штриховою еталонною мірою довжини (ШЕМД) 3-го розряду за ДСТУ 3741. Під час вимірювання відрізків ШЕМД центри знаків відтворювали з похибкою 0,01 мм за допомогою спеціального пристрою для примусового центрування, а для підвищення точності відлічування його шкали застосовано фотографічний метод фіксації відліків. Різниці виміряних метрових відрізків еталонного базиса ШЕМД в прямому та зворотному напрямках із врахуванням температури штрихової міри не перебільшували 0,02 мм. Експериментальні вимірювання виконано електронним тахеометром LEICA TCA 2003 і створеним спеціальним пристроєм для лінійно-кутових вимірювань. Пристрій надає змогу центрувати спеціальні марки для кутових вимірювань із наклеєними світловідбивними плівками для вимірювання віддалей над центром знака з похибкою 0,02 мм. До початку вимірювань виконано попередні розрахунки точності та визначено приладові поправки тахеометра для кожної відбивної марки кожного пристрою (використано 3 пристрої). У запропонованому способі визначення довжин інтервалів базиса важливе значення має віддаль від тахеометра до кінцевих точок інтервалу. За виведеними формулами [Літинський В. О., 2014], розраховано віддаль від електронного тахеометра до відповідної довжини шуканого інтервалу з заданою точністю вимірювань віддалей і кутів відповідним тахеометром. Виведено формули, які надають змогу знайти допустиму різницю плечей, яка мінімально впливає на точність визначень, від тахеометра до початку та кінця інтервалу. Тахеометр установлювали на розрахованій від шуканого інтервалу базиса віддалі з допустимими різницями плечей, а вимірювання до центрів знаків виконано на створеному спеціальному пристрої. Одержані результати підтвердили попередньо виконані розрахунки. Різниці між відрізками, виміряними запропонованим способом, і відрізками, виміряними ШЕМД, не перевищують для метрових інтервалів 0,14 мм, а десятиметрових - 0,33 мм і відповідають інструктивним матеріалам. Систематичних похибок у різницях не виявлено.


Індекс рубрикатора НБУВ: Д123.4

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж29144 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського