РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000630040<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Солоха Н. В. 
Фізіолого-гігієнічні особливості праці операторів при одержанні нанопорошків силіцидів і нітридів металів та стан їхньої гепатобіліарної системи / Н. В. Солоха // Укр. журн. з проблем медицини праці. - 2015. - № 2. - С. 18-25. - Бібліогр.: 9 назв. - укp.

Нанотехнології та наноматеріали сьогодні стрімко впроваджуються практично в усі галузі промисловості й, відповідно, збільшується кількість працівників, які контактують з нанооб'єктами за виробничих умов. Наночастки та наноматеріали набувають характеру нового антропогенного чинника, який може характеризуватися потенційною небезпекою для здоров'я не тільки працюючих, а й в цілому для населення та стану екологічних систем. Вивчено гігієнічні особливості умов праці операторів, зайнятих виробництвом нанопорошків силіцидів і нітридів тугоплавких безкисневих сполук металів. Здійснено клініко-лабораторне обстеження стану гепатобіліарної системи і щитоподібної залози (ЩЗ) операторів, розроблено на цій основі профілактичні рекомендацій. Розглянуто технологічні процеси термічного синтезу й високоенергетичної механоактивації композитних нанопорошків нітриду титану та силіцидів металів. Подано гігієнічну оцінку фізичних чинників (пилу нанопорошку, шуму, мікроклімату) на робочих місцях операторів. Фізіолого-гігієнічна оцінка праці операторів - визначення тяжкості та напруженості трудового процесу. Клінічне обстеження: визначення активності ферментів АЛТ, ACT, загального білірубіну, холестерину, глюкози в крові оператора. Ультразвукове дослідження структурних змін печінки за допомогою методу УЗД. Встановлено, що робота операторів пов'язана з впливом фізичних факторів виробничого середовища: хімічного пилу, шуму, температури, вологості, інфрачервоного випромінювання, провідним є вміст наночастинок у повітрі робочої зони. Трудовий процес операторів за ступенем тяжкості відповідає класу 1 (оптимальний, легке фізичне навантаження), а напруженості класу 3.1. (шкідливий 1 ступеня). Показано, що в операторів зростають показники АлАт, АсАт, показники ліпідного та вуглеводного обміну, збільшуються розміри ЩЗ. Висновки: провідним виробничим фактором є наявність пилу нанокристалічних порошків силіцидів хрому, молібдену, танталу та нітриду титану в повітрі робочої зони. Праця операторів за ГН 3.3.5-3.3.8; 6.6.1-083-2001 "Гігієнічна класифікація праці за показниками шкідливості та небезпечності факторів виробничого середовища, важкості та напруженості трудового процесу" відповідає класу 3.1. Клінічна оцінка стану гепатобіліарної системи показала зміни з боку АЛТ, ACT та зниження коефіцієнта де Рітіса. Підвищення АЛТ, ACT поєднувалися зі змінами показників ліпідного обміну (гіперхолестеринемія) та вуглеводного обміну (гіперглікемія). Застосування методу ультразвукової діагностики не виявило структурних змін з боку печінки в даної групи працівників, проте було виявлено суттєві структурні зміни з боку ЩЗ. На основі проведених гігієнічних і клініко-статистичних методів було розроблено гігієнічні рекомендації.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р124.432.4 + Р124.505-4

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж25332 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського