РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000630371<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Маньковська І. М. 
Вплив модуляторів мітохондріального АТФ-залежного калієвого каналу на фізичну витривалість щурів / І. М. Маньковська, В. І. Нocaр, О. О. Гончар, Б. Л. Гавенаускас, С. Б. Французова, Л. В. Братусь, Г. Д. Миронова // Фармакологія та лікар. токсикологія. - 2015. - № 3. - С. 82-89. - Бібліогр.: 23 назв. - укp.

Вивчено здатність мітохондріального АТФ-залежного калієвого каналу (мітоК<^>+ АТФ-канал) впливати на витривалість тварин до інтенсивних фізичних навантажень. Як модулятор функціонування цих каналів застосовували уридин - метаболічний попередник їх природного активатора уридиндифосфату. Виявилося, що дослідні тварини по-різному реагували на плавання до знемоги: високовитривалі щури плавали (<$E7,40~symbol С~0,35>) хв, а низьковитривалі - (<$E2,07~symbol С~0,10>) хв. Уридин вводили внутрішньоочеревинно за 60 хв до плавання в дозах 20, 30 та 45 мг/кг маси тіла. Інгібітори мітоК<^>+ АТФ-каналу 5-hydroxydecanoic (5-HD) та глібенкламід (ГЛ) вводили за 5 хв до введення уридину в дозах 5 мг/кг та 1 мг/кг маси тіла відповідно. В ізольованих з печінки мітохондріях визначено величину входу калію за світопоглинанням препарату мітохондрій при 520 нм, що віддзеркалює величину набряку мітохондрій, а також величину АТФ-залежного виходу калію із мітохондрій, який індукований 2,4-ДНФ. Кількість калію в мітохондріях визначали після додавання детергенту (тритону Х-100) за допомогою селективного калієвого електрода. Встановлено, що під час введення уридину час плавання до знемоги у низьковитривалих щурів збільшувався вдвічі відносно контрольних значень. Інгібітори мітоК<^>+ АТФ-каналу 5-HD та ГЛ знижують час плавання в цих щурів на 50 %, а при сумісному введенні інгібіторів та уридину перші повністю усувають позитивний ефект уридину. Швидкість входу калію в мітохондрії у високовитривалих щурів була вищою порівняно з такою у низьковитривалих тварин. Уведення уридину в дозі 30 мг/кг низьковитривалим тваринам призводило до збільшення набряку мітохондрій майже до рівня його значень у високовитривалих, а сумісне введення уридину та інгібіторів транспорту калію знижувало його майже до контрольного рівня. Швидкість виходу калію з мітохондрій була різною у високо- та низьковитривалих щурів [(<$E39,7~symbol С~3,7>) та (<$E27,9~symbol С~2,9>) <$E roman {мкмоль "/" хв~cdot~мг}> відповідно]. Уведення уридину в дозі 30 мг/кг маси низьковитривалим щурам підвищує величину виходу калію з мітохондрій майже до її рівня у високовитривалих щурів [до (<$E33,6~symbol С~3,1>)<$E roman {мкмоль "/" хв~cdot~мг}>, а введення 5-HD перешкоджає такому ефекту уридину. Визначення кількості калію в мітохондріях свідчить про те, що вона в низьковитривалих щурів більша, ніжу високовитривалих [(<$E56,5~symbol С~8,7>) та (<$E42,3~symbol С~5,4>) мкмоль/мг відповідно]. Уведення активатора та інгібітора мітоК<^>+ АТФ-каналів суттєво не впливає на кількість калію в мітохондріях печінки. Отже, зростання витривалості щурів до фізичного навантаження тісно пов'язане з активацією мітоК<^>+ АТФ-каналу, а уридин у дозі 30 мг/кг є найефективнішим для підвищення такої активації в низьковитривалих до фізичного навантаження тварин.


Індекс рубрикатора НБУВ: Е60*738.7

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж100063 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського