РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000630513<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Яворовський О. П. 
Токсикокінетичні механізми формування ендотеліальної дисфункції як раннього клінічного вияву хронічного отруєння свинцем / О. П. Яворовський, О. О. Карлова, Б. С. Шейман // Серце і судини. - 2015. - № 3. - С. 92-98. - Бібліогр.: 10 назв. - укp.

Мета роботи - виявити основні механізми формування токсемії, з'ясувати характер змін вмісту оксиду азоту та його стабільних метаболітів залежно від концентрації свинцю в крові в електромонтерів кабельних мереж. Обстежено 203 працівників, які на виробництві контактують зі свинцем. Залежно від концентрації свинцю у крові працівників розподілили на 3 групи. До 1-ї групи ввійшли особи, у яких було визначено небезпечний (загрозливий для здоров'я) рівень свинцю в крові ((<$E2,12~symbol С~0,013>) мкмоль/л); до 2-ї групи - особи з допустимим вмістом свинцю у крові ((<$E1,92~symbol С~0,013>) мкмоль/л) - вираженою астеновегетативною симптоматикою; до 3-ї групи - особи з допустимим вмістом свинцю у крові ((<$E1,72~symbol С~0,028>) мкмоль/л) та окремими симптомами астенічного синдрому. До контрольної групи ввійшли 57 працівників, які за даними професійного анамнезу не мали контакту зі свинцем. У всіх обстежених працівників за допомогою спектрофотометричного методу визначали продукцію оксиду азоту за сумарним вмістом нітритів/нітратів у плазмі крові (за реакцією Гріса); вміст метаболітів оксиду азоту оцінювали за рівнем S-нітрозотіолів; окиснювальну модифікацію білків визначали за вмістом 2,4-динітрозильних комплексів заліза. Механізми формування та розвитку токсикозу визначали шляхом комплексного розрахункового токсикометричного дослідження крові відповідно до методики "Спосіб діагностики та лікування ендотоксикозу". Встановлено дозозалежні особливості формування ендотоксемії за мікросатурнізму. У разі експозиції свинцем у крові працівників відбувається накопичення токсинів на фракціях і носіях токсинів, що зумовлює розвиток токсин-індукованої цитолітичної (прямої) та автоімунної (опосередкованої) реакції тяжкого ступеня. Вплив "токсичних протеомів" полягає в їх вазотропній дії з формуванням ендотеліальної дисфункції у випадку професійної експозиції свинцем, що характеризується гіпероксидазотемією з накопиченням S-нітрозотіолів та 2,4-динітрозильних комплексів заліза в сироватці крові обстежених працівників. Із застосуванням математичного аналізу (ROC-аналізу) встановлено верхні порогові рівні показників для нітритів/нітратів (7,0 мкмоль/л), S-нітрозотіолів (1,78 нмоль/мл) та 2,4-динітрозильних комплексів заліза (5,5 мкмоль/л), які відповідають небезпечному для здоров'я рівню свинцю у крові працівників та вказують на можливий вазотоксичний вплив свинцю. Висновки: у разі професійної експозиції свинцем виникає токсемія тяжкого ступеня, механізми автоімунної та цитолітичної активності якої залежать від вмісту свинцю у крові. Виявлені зміни вмісту оксиду азоту та його стабільних метаболітів у крові працівників, які мають професійний контакт зі свинцем, можуть слугувати маркерами для ранньої діагностики ендотеліальної дисфункції на тлі свинцевої інтоксикації.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р419.441.4

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж24454 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського