РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000634773<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Дівізінюк М. 
Математичні підходи підтримки прийняття рішень в умовах надзвичайних ситуацій техногенного характеру / М. Дівізінюк, О. Попов, В. Ковач, О. Бляшенко, О. Алєксєєва, К. Сметанін // Прав., нормат. та метрол. забезп. системи захисту інформації в Україні : наук.-техн. зб.. - 2015. - Вип. 2. - С. 25-30. - Бібліогр.: 9 назв. - укp.

Розглянуто питання використання математичних засобів для підтримки прийняття ефективних управлінських рішень за умов надзвичайних ситуацій (НЗС) техногенного характеру. Відзначено, що однією з важливих задач при управлінні під час ліквідації наслідків НЗС є визначення зон можливого ураження, що надасть можливість мінімізувати ризик для здоров'я населення, яке мешкає в цих зонах, шляхом його вчасної евакуації. Це можливо здійснити лише за допомогою використання сучасних математичних моделей, що надають можливість адекватно описати масоперенесення небезпечної речовини в різних середовищах під впливом багатьох чинників. Використання таких моделей разом із сучасними картографічними пакетами надає можливість у реальному масштабі часу бачити на карті розподіл техногенного ризику в зоні ураження та приймати ефективні управлінські рішення щодо його мінімізації. Проаналізовано вражаючі фактори, що завдають шкоди людським і матеріальним ресурсам внаслідок виникнення НЗС техногенного характеру. Показано, що розвиток НЗС техногенного характеру здійснюється в 4 етапи. На першому етапі відбувається вивільнення накопиченої в людино-машинній системі енергії або запасів шкідливої речовини внаслідок аварії, що там виникла. На другому - відбувається неконтрольоване поширення їх потоків у нове для них середовище та переміщення в ньому. На третьому - відбувається їх подальше фізико-хімічне перетворення з додатковим енерговиділенням і переходом в новий агрегатний або фазовий стан. На четвертому - здійснюється руйнівний вплив первинних потоків та/або наведених ними вражаючих факторів на незахищені від них об'єкти. Відзначено, що для ефективного управління екологічною безпекою потенційно небезпечних об'єктів під час їх штатного та аварійного режимів роботи, необхідно створювати сучасні інформаційно-вимірювальні та керувальні системи екологічного моніторингу. Дані системи мають здійснювати збір та обробку інформації та її подання персоналу в зручній формі, а також керувальні функції: автоматичне керування і регулювання, блокування, дистанційне управління у всіх режимах роботи техногенного об'єкта. Розглянуто умови та процедуру прийняття рішень за умов НЗС техногенного характеру. Показано, що прийняття управлінського рішення передбачає: визначення мети управління, оцінку обстановки та вихідного стану, прогнозування розвитку ситуації, визначення та оцінку послідовності дій, прийняття найбільш раціональної послідовності дій як управлінського рішення. Описано алгоритм відбору комбінацій ліквідаційних заходів у результаті НЗС. Відзначено заходи, які повинен здійснювати ситуаційний центр в нормальному режимі роботи потенційно небезпечного об'єкту для запобігання виникнення на ньому НЗС.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ц9-5 в661.4 + Б1(4УКР) в052

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж70508 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського