РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000634932<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Задорожна Г. О. 
Будова дерново-літогенного урунту на червоно-бурій глині в екологічному аспекті / Г. О. Задорожна // Біол. студії. - 2016. - 10, № 2. - С. 77-94. - Бібліогр.: 60 назв. - укp.

Досліджено динаміку просторової неоднорідності дерново-літогенного грунту на червоно-бурій глині за показниками твердості. Проведено екоморфічний аналіз рослинності експериментальної ділянки. Способом неметричного багатовимірного шкалювання здійснено ординацію даних твердості грунту. Застосовано тривимірний варіант багатовимірного шкалювання. Взаємозв'язок варіювання твердості грунту і чинників навколишнього середовища встановлений за використання фітоіндикаційних шкал. За допомогою техніки просторового аналізу даних (PCNM) виділено елементи просторової автокореляції даних твердості грунту і визначено процеси, що лежать в основі її формування. Встановлено, що статистично значущі фітоіндикаційні шкали описують від 7 до 49 % варіабельності вимірів багатовимірного простору. Для формування першої координаційної осі значення має температурний режим грунту і кріорежим. Вісь маркує умови, що відрізняють твердість грунту в шарах 10 - 35 см від тих, які розташовані вище і нижче виділеного блоку. Друга координаційна вісь відображає протилежні явища в будові грунту вище і нижче рівня 20 см і описує представленість у рослинному угрупованні гігроморф. Найвище значення у формуванні третьої координаційної осі мають шкали освітлення й омброрежиму. Вимірювання виділяє контрастність за ознакою твердості на рівні 10 - 35 см від оточуючих грунтових шарів. Під час фракціонування варіації твердості грунту вивченої ділянки встановлено, що чинники зовнішнього середовища визначають 56 % загальної варіабельності одержаних даних. PCNM-змінні описують 7 % варіювання показників твердості грунту, а просторові патерни, що детерміновані зовнішнім середовищем, - 10 % мінливості ознаки. У цьому разі для опису широкомасштабної просторової компоненти найбільш значущими чинниками зовнішнього середовища є вміст карбонатних солей, засвоюваних форм азоту, термо- й омброрежим, сольовий режим і континентальність клімату. Компоненти просторової мінливості твердості з великим періодом коливання пов'язані з розподілом рослинних гігроморф. Просторова мінливість детальномасштабної компоненти залежить від аерації грунту й омброрежиму. Високочастотні періодичні коливання твердості мають зв'язок з такими чинниками як аерація грунту, омброклімат, а також зі структурою розподілу трофоморф, гігроморф і геліоморф.


Індекс рубрикатора НБУВ: П034.13-21

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж100193 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського