РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000636430<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Фоменко І. С. 
Системи нітрогену оксиду та гідрогену сульфіду у механізмах ушкодження слизової шлунка та товстої кишки : автореф. дис. ... д-ра біол. наук : 03.00.04 / І. С. Фоменко; Київ. нац. ун-т ім. Т. Шевченка. - Київ, 2016. - 40 c. - укp.

Дисертація присвячена визначенню молекулярно-біохімічних механізмів взаємозв'язків обміну газових медіаторів нітрогену оксид (N0) та гідрогену сульфід H[[d]]2[[/d]]S в слизових оболонках шлунка (СОШ) і товстої кишки за умов стрес-індукованого ульцерогенезу та впливу інгібіторів циколоокигенази (ЦОГ) та ліпооксигенази (ЛОГ). Встановлено, що H[[d]]2[[/d]]S, вивільнений із засобів АТВ-346 і Les-5054 чинить активний вплив на показники NO-синтазної системи (рівень стабільних метаболітів N0, експресію генів та активність NO-синтаз), що розкриває біохімічні механізми взаємозв'язку між N0 та H[[d]]2[[/d]]S. Доведено, що неселективне інгібування ЦОГ за ВІС супроводжується значним зниженням експресії гена Nos2 та активності iNOS, що служить біохімічною основою потенціювання ульцерогенезу в СОШ і доводить наявність взаємозв'язків між системами ЦОГ1,2/простагландини (ПГ) і NO-синтаз (NOS)/NO та їх провідну роль у формуванні деструктивних ушкоджень слизової оболонки. Встановлено, що за умов комбінованого впливу стресу та нестероїдних протизапальних препаратів (НПЗП) у разі відсутності видимих макроскопічних змін у слизовій оболонці товстої кишки (СОТК) відбувається активація процесів ліпопероксидації та зниження активності ферментів антиоксидантного захисту, що свідчить про розвиток оксидативного стресу, водночас знижується експресія гена Cbs та концентрація H[[d]]2[[/d]]S. При цьому суттєво змінюється видовий склад мікрофлори та спостерігається зростання популяційного вмісту Escherichia coli та Clostridium spp. Доведено, що у біохімічних механізмах стрес- та НПЗП-індукованого ульцерогенезу в СОШ та СОТК за умов дослідження впливу блокаторів ЦОГ (ЦОГ-1/ЦОГ-2, ЦОГ-2) та інгібіторів подвійної ЦОГ-2/5-ЛОГ дії, провідну роль відіграє система ЦОГ-1/ПГ, тоді як значення ЛОГ/лейкотрієни (ЛТ) є менш вирішальним, про що свідчить односпрямованість змін показників систем синтезу N0 та H[[d]]2[[/d]]S. Показано, що за умов одночасного блокування ЦОГ/ЛОГ за експериментального коліту відбувається активування біохімічних механізмів цитопротекції. Встановлено, що моделювання гострого коліту характеризується зниженням рівня експресії гена Cbs та концентрації H[[d]]2[[/d]]S, введення за таких умов АТВ-346 чинить цитопротективний ефект.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р413.301.1-29 + Р413.204.6-29

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА421153 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського