РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000638571<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Кузьменко А. 
Історичні та суспільно-політичні погляди Тараса Шевченка в процесі формування української національної самосвідомості / А. Кузьменко // Вісн. Черкас. ун-ту. Сер. Філол. науки. - 2015. - № 25. - С. 7-11. - Бібліогр.: 31 назв. - укp.

Висвітлено особливості становлення історичних і суспільно-політичних поглядів Т. Шевченка та розкрито місце творчої спадщини мислителя у формуванні національної самосвідомості українського народу. Зокрема, зазначається, що поезія Тараса Шевченка посіла особливе місце у формуванні нових сфер національного, соціального й політичного мислення української інтелігенції. Простежено, що особливому розумінню історії Т. Шевченко завдячував впливу на нього освічених членів лівобережного дворянства. Визначено, що саме вони сприяли знайомству митця з історичною літературою та передовою вітчизняною і зарубіжною суспільно-політичною думкою. Відстоюється думка про те, що Т. Шевченко, ставши членом Кирило-Мефодіївського товариства, зробив на всіх його учасників сильний ідейний вплив та відобразив ідеї організації у своїх творах. Простежено власні оригінальні погляди Т. Шевченка на минуле, сучасне та майбутнє України, які він розкрив у таких творах як "Тарасова ніч" (1838), "Іван Підкова" (1839), "Гамалія" (1842), "Чигирине, Чигирине ..." (1844), "Сліпий" (1845), "Іржавець" (1847), "Холодний Яр" (1845). Наголошується, що вершиною творів Т. Шевченка як теоретика національно-визвольної боротьби можна вважати його поему-містерію "Великий льох" (1845). Доведено думку про те, що саме Т. Шевченко в період зневіри та апатії українського народу врятував і повернув йому історію і мову. Своєю творчістю Т. Шевченко завершив процес становлення української народної мови, розвинувши її до рівня національної літературної. Він був першим з тих, хто сформулював українську національну ідею і через свої поетичні твори зробив її надбанням українського народу. Цим він сприяв об'єднанню нації в боротьбі за своє звільнення. Цю ідею він суттєво доповнив ідеєю радикальної демократизації політичних і соціальних відносин у вільному українському суспільстві.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4УКР)5-4

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69408 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського