РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000653241<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Ганаба Д. В. 
Пилове навантаження на деревні насадження міста Хмельницького / Д. В. Ганаба // Вісн. Черкас. ун-ту. Сер. Біол. науки. - 2015. - № 19. - С. 55-60. - Бібліогр.: 7 назв. - укp.

Пил є одним із потужних забруднювачів атмосферного повітря у містах. Збільшення пилового навантаження на рослини у містах зумовлює гальмування біосинтетичних процесів, закупорювання продихів, гальмування росту рослин. Мета роботи - оцінка рівня пилового забруднення атмосферного повітря міста Хмельницького, яке визначається за кількістю пилу на листкових пластинах вуличних деревних насаджень. Використано методику відбору листя деревних рослин за порівнянням їх морфолого-анатомічних й функціональних досліджень. Динаміка запиленості рослин визначалася за методикою І. Калініна. Аналіз кількості пилу та його накопичення у листкових пластинках дерев показав, що найбільшу кількість пилу акумулюється у листкові поверхні тополі пірамідальної (Populus pyramidalis Roz.) та на каштана кінського (Aesculus hippocastanum), а найменше акумулюється у клена звичайного (Acer platanoides) та липи серцелистої (Tilia cordata). Ці породи деревних рослин є порівняно стійкими до пилового забруднення. Найменша кількість пилу акумулюється у листкових пластинах завдяки їх шорсткості, покритої ворсинками та гофрованої поверхні. Здатність деревних порід витримувати певну забрудненість повітря залежить від внутрішньобіологічних особливостей виду, комплексу грунтово-кліматичних умов , температури та вологості повітря, віку рослин та пори року. Зазнають впливу шкідливих речовин молоді рослини, їх листя й пагони. Доведено,що за допомогою зелених насаджень відбувається зниження запиленості повітря в наслідок уповільнення швидкості руху забрудненого потоку в зелені масиві й випадання пилу на поверхню листя, хвої, гілок і стовбурів. Під деревами у результаті різниці температур виникають спадні потоки повітря, що спричиняють осідання пилу. Пил який осів на листкові поверхні чи на стовбурі дерева змиває дощ або струмінь води під час поливу зелених насаджень. Висновки: рекомендаціями щодо оптимізації та зниження вмісту пилу на вулицях міста Хмельницького є: створення системи пилозатримуючих насаджень деревних рослин, які характеризуються високою газостійкістю. Проведення інвентаризації вуличних деревних насаджень з метою визначення морфологічної структури та місця знаходження деревних рослин, що дозволить швидко й ефективно їх замінити на якісну рослину. Здійснення правильної кронації дерев та проведення фітосанітарних робіт, що дозволяє покращати стан конкретного типу дерев.


Індекс рубрикатора НБУВ: Е50*809(45Укр-4Хме-2Х)

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69408 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського