РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000654952<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Stoika R. 
Biochemistry and cytology of toxic actions: a review on apoptosis role = Біохімія і цитологія токсичних дій: огляд ролі апоптозу / R. Stoika // Вісн. Львів. ун-ту. Сер. біол.. - 2016. - Вип. 73. - С. 103-108. - Бібліогр.: 16 назв. - англ.

Мета огляду - представити головні підходи у вивченні клітинних і біохімічних механізмів дії високотоксичних чинників на клітини ссавців. За даними Агенції з охорони середовища США у світі є понад 4 млн. токсичних сполук. Якщо "екзотоксини", включно із фармацевтичними препаратами, діють переважно внаслідок експозиції до середовища, то "ендотоксини" продукуються як відповідь тіла на дію різних стресових чинників і виявляються як радикальні чи нерадикальні активні сполуки кисню, окремі гормони (наприклад, естрадіол) і токсини, які виникають унаслідок емоційного стресу й негативних переживань. Токсини акумулюються переважно у жировій тканині тіла, проте їх також виявляють у пуповинній крові та грудному молоці. У печінці, яка є головним детоксифікаційним органом, токсини (зазвичай жиророзчинні) перетворюються ензимами цитохрому P450 до проміжних метаболітів, які є більш водорозчинними (Фаза 1 детоксифікації). Опісля останні кон'югуються під час детоксифікаційних шляхів Фази 2 з різними хімічними групами (сульфатація, ацетилюванння, метилюванння) чи з природними сполуками (глюкуронідування чи коніюгування з глутатіоном або окремими амінокислотами, наприклад, гліцином, таурином, глутаміном, орнітином, аргініном). На завершальній стадії детоксифікації водорозчинні похідні токсинів утворюють комплекси із жовчними кислотами і видаляються з калом або потрапляють до сироватки крові й видаляються через нирки у вигляді сечі. В огляді стисло описано головні методи оцінки цитотоксичної дії окремих токсичних чинників, алкалоїдів і протипухлинних ліків. Також охарактеризовано зміни в плазматичній мембрані апоптичних клітин (утворення мембранних везикул, екстерналізація фосфатидилсерину і перерозподіл мембранних глікоконіюгатів), зумовлені дією токсичних чинників. Ці зміни розпізнаються як сигнали "знайди мене", "з'їж мене" і "не їж мене", які експонуються апоптичними клітинами для фагоцитів (наприклад, макрофагів). Біохімічні механізми внутрішньоклітинного проапоптичного сигналювання (каспазний каскад, процеси, залежні від мітохондрій, розщеплення ДНК в ядрі клітини) також описано з огляду на цитотоксичні дії. Отже, якщо токсичні чинники не нейтралізуються в печінці, то вони викликають складні та багаторівневі зміни в клітинах тканин і органів, у яких задіяні апоптичні процеси на поверхні клітини, а також у мітохондріях, цитозолі та ядрі.


Індекс рубрикатора НБУВ: Е0*550.38

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж28852/б. Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського