РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000656482<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Водяніцький О. 
Зміна активності Na+/K+-АТФ-ази в ембріонах коропових риб за дії різного температурного та кисневого режиму водойм / О. Водяніцький, О. Потрохов, О. Зіньковський, М. Причепа // Вісн. Львів. ун-ту. Сер. біол.. - 2017. - Вип. 75. - С. 14-22. - Бібліогр.: 19 назв. - укp.

У зв'язку з глобальним підвищенням середньорічних температур відбуваються суттєві зміни умов існування гідробіонтів. Останнім часом у багатьох водоймах спостерігається зростання температури води на <$E4~-~5~symbol Р roman C>. Оскільки риби є пойкілотермними тваринами, то дані зміни будуть сильно позначатися на їх життєдіяльності. Мета досліджень - визначити вплив екологічних чинників водного середовища та їх коливання на ранні етапи розвитку ембріонів риб, оцінити ступінь їх дії за анатомічними, морфологічними, біохімічними і генетичними показниками. Освітлено лише частину від загальної кількості одержаних результатів, а саме зміну активності Na<^>+/K<^>+-АТФ-ази для ембріонів коропа, білого амура та білого товстолобика. Встановлено міжвидову різницю в активності Na<^>+/K<^>+-АТФ-ази. За погіршення температурних умов і зниження при цьому концентрації розчиненого кисню у білого товстолобика підвищується активність ферменту, тобто відбувається посилений обмін між зовнішнім і внутрішнім середовищем ікринки, що було спостережено за температури 30,4 та <$E30,6~symbol Р roman C>, де активність ферменту була найвищою. Крім того, при цьому відбувався прискорений ріст ембріонів і спостерігався значний відсоток аномалій їх розвитку. Найбільш оптимальною була температура під час інкубації білого товстолобика в межах <$E25~-~28~symbol Р roman C>. Для ікри білого амура виявлено максимальне значення активності АТФ-ази за температури <$E25,6~symbol Р roman C> (41,1 мкг <$Eroman {Р "/" год~times~мг}> білка). Оптимальними за показником активності досліджуваного ферменту запропоновано вважати температуру на рівні <$E25,0~symbol Р roman C>, як і для білого товстолобика. У коропа на стадії пігментації очей відмічено найвищу активність Na<^>+/K<^>+-АТФ-ази за температури <$E22,0~-~24,0~symbol Р roman C>, яка була на 22,8 - 59,0 % вищою, ніж за <$E25,0~-~28,0~symbol Р roman C>. Саме <$E22,0~-~24,0~symbol Р roman C> є оптимальним температурним режимом для цього виду у природних водоймах. З підвищенням температури на цій стадії відбувається зниження активності ферменту, що зумовлено адаптивною реакцією ембріона на зростаючий вплив температурного чинника та зниження вмісту розчиненого у воді кисню.


Індекс рубрикатора НБУВ: Е623.334.252.53*80 + П729.1

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж28852/б. Пошук видання у каталогах НБУВ 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського