РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000656902<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Трикоз Л. В. 
Дослідження деформаційних характеристик грунтового матеріалу з використанням відходів / Л. В. Трикоз, В. Ю. Савчук // Наука та прогрес трансп. Вісн. Дніпропетр. нац. ун-ту залізн. трансп. ім. акад. В. Лазаряна. - 2017. - № 2. - С. 166-172. - Бібліогр.: 15 назв. - укp.

Для підвищення екологічної чистоти все частіше кондиційні будівельні матеріали замінюють відходами виробництв. Це стосується як металургійних шлаків, так і активного мулу станцій біологічного очищення міських стічних вод. Для з'ясування можливості їх використання необхідно дослідити деформаційні властивості композиційних грунтових матеріалів із додаванням вказаних відходів. Під час вивчення напружено-деформованого стану грунту за складних умов, за яких і знаходиться грунт основ реальних будівель і споруд, як деформаційну характеристику застосовують модуль загальної деформації. Цю характеристику визначали за результатами випробувань зразків грунту в компресійних приладах (одометрах), які виключають можливість бічного розширення зразка грунту у разі його навантажування вертикальним навантаженням. У результаті вимірювань було п обудовано компресійні криві залежності коефіцієнта пористості від тиску. За цими даними визначено коефіцієнт стисливості та модуль деформації. Встановлено, що додавання активного мулу зменшує коефіцієнт стисливості зразків у 4 рази у порівнянні з глиною. У порівнянні зі зразками, які містять 50 % активного мулу, зразки з додаванням 50 % шлаку, зменшують стисливість у 12 разів. Додавання в глину активного мулу надає змогу збільшити модуль деформації з 7,8 до 20,3 МПа, шлак підвищує цю величину до 52,7 МПа. У разі виготовлення композиційного матеріалу на основі глинистих грунтів функціональні групи активного мулу взаємодіють із гідроксильними групами, розташованими на поверхні глинистих частинок, із утворенням просторової структури. Крім того, введення активного мулу сприяє пептизації і руйнуванню агрегатів грунту і утворенню контактів між окремими частинками, що й призводить до зменшення стисливості зразків за рахунок зменшення загальної пористості. Додавання шлаку сприяє утворенню оптимальної структури зразків із розміщенням менших за розмірами частинок у прошарках між більшими частинками. Застосування активного мулу та шлаку забезпечує підвищену несучу здатність грунту, розширення сировинної бази для його одержання з одночасним покращанням екологічної ситуації у містах, забезпечення можливості вторинного використання укріпленого грунту.


Індекс рубрикатора НБУВ: Н395

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж72605 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського