РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000657259<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Дубина Д. В. 
Біоморфологічна структура ценофлор піонерної рослинності України / Д. В. Дубина, Т. В. Дворецький, Т. П. Дзюба, П. А. Тимошенко // Чорномор. ботан. журн.. - 2016. - 12, № 2. - С. 107-123. - Бібліогр.: 42 назв. - укp.

Проаналізовано біоморфологічну структуру ценофлор піонерної рослинності України за системою організації життєвих форм К. Раункієра, представленої класами TheroSalicornietea, Crypsidetea aculeatae, Crithmo-Staticeteа, Аmmоphiletea, Сakiletea maritimae, Isoeto-Nano-Juncetea, Bidentetea, Koelerio-Corynephoretea і Festucetea vaginatae, яка нараховує 844 видів, що відносяться до 79 родин і 338 родів. Встановлено, що у 10 провідних родинах, видовий склад яких становить 72,8 % загальної кількості ценофлори піонерної рослинності, вони представлені гемікриптофітами - 285 видів, або 71,7 % їх загальної кількості, терофітами - 202 (77,1 %), геофітами - 56 (57,6 %), гелофітами - 22 (48,9 %), хамефітами - 16 (69,6 %) і фанерофітами - 3 (15,0 %). Дається порівняння чисельності видів різних життєвих форм у складі провідних родин аборигенної і адвентивної фракцій у розглянутих класах. Виявлено, що співвідношення між видами аборигенної і адвентивної фракцій складає: фанерофіти - 1:0,5, гемікриптофіти - 1:0,41, геофіти - 1:0,13, гелофіти - 1:0,16 і терофіти - 1:1,15. Хамефіти представлені лише аборигенними видами, гідрофіти - відсутні. Виявлено, що у ценофлорах співвідношення чисельності видів спільних біоморф аборигенної і адвентивної фракцій в цілому суттєво не відрізняється від співвідношення у провідних родинах і складає: фанерофіти - 1:0,33, хамефіти - 1:0,05, гемікриптофіти - 1:0,4, геофіти - 1:0,11, гелофіти - 1:0,15 і терофіти - 1:1,13. Порівняння розподілу видів, що мають спільні життєві форми показало подібність ценофлор піонерної рослинності в цілому більше до флор аридної зони, аборигенної фракції - гумідної. Виділені групи кластерів ценофлор, об'єднаних за біоморфологічнми ознаками їх видів. Встановлено, що ценофлори Festucetea vaginatae за показниками біоморф їх видів суттєво відрізняються від Koelerio-Corynephoretea, що ставить дискусійним питання об'єднання угруповань названих класів в один. Біоморфологічна структура ценофлор розглянутих класів піонерної рослинності України відображає сучасний стан їх еколого-історичного розвитку і може бути використана для порівняння і визначення ступеня подальшої трансформації угруповань під дією природних і антропічних факторів, зокрема, глобального потепління.


Індекс рубрикатора НБУВ: Е50*805.8

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж25360 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського