РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000657505<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Андрианова О. Р. 
Динамика суши и уровня Черного моря в XX и XXI столетиях / О. Р. Андрианова, Р. Р. Белевич, В. Пейчев, М. И. Скипа // Геофиз. журн.. - 2017. - 39, № 3. - С. 3-14. - Библиогр.: 13 назв. - рус.

Динаміку рівня та суші на узбережжі Чорноморського регіону досліджено за середньорічними даними щодо рівня моря на 10 станціях з 1874 по 2015 р. Загальною закономірною особливістю часової мінливості міжрічних коливань рівня Чорного моря було домінування хвилеподібного зростання рівня з етапами різної інтенсивності. За допомогою методу водного нівелювання розраховано величину та інтенсивність міжрічних тектонічних зсувів прибережної суші Чорного моря за згаданий період. Показано, що нерівномірне опускання прибережної суші є дзеркальним відображенням такого самого зростання рівня моря. При цьому процеси, що відбуваються у межах прибережної суші та на дні моря, визначають власні коливання рівня моря. Довгочасна мінливість коливань рівня моря на станціях с тривалими спостереженнями (140 років) мала такі етапи: 1875 - 1925 рр. - слабке зниження рівня моря з інтенсивністю від - 0,02 до - 0,16 см/рік; 1926 - 1965 рр. - інтенсивне зростання рівня моря (+ 0,30 см/рік); 1966 - 1995 рр. - зростання з меншою інтенсивністю (+ 0,20 см/рік); 1996 - 2015 рр. - зниження рівня з інтенсивністю - 0,09 см/рік. На короткочасних станціях етапи також синхронізовані в останні десятиліття. Стійке опускання середньорічних висот рівня моря в 1996 - 2015 рр. установлено на семи з десяти проаналізованих станцій, а на інших трьох станціях визначено тенденцію зниження інтенсивності росту рівня. Виявлено короткочасні та різкі "сплески" рівня у середньорічних рядах і подібні "провали" дна в обчислених рядах опускання суші. Ці збурення спостерігали майже синхронно на всіх станціях, мали квазідесятирічну періодичність, тривалість циклу 3 - 4 роки (іноді до 5 років) та амплітуду до 10 - 17 см (зазвичай 12 см). Іноді "сплески" рівня (як і "провали" дна) спостерігали парами.


Індекс рубрикатора НБУВ: Д221.3

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж14153 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського