РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000658687<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Головань А. В. 
Противірусна та апоптоз-індукуюча дія гетероциклічних сполук на моделі ВЕБ-інфекції : автореф. дис. ... канд. біол. наук : 03.00.06 / А. В. Головань; НАН України, Ін-т мікробіології і вірусології ім. Д.К. Заболотного. - Київ, 2016. - 23 c. - укp.

Дослідження присвячено вивченню цитотоксичної, противірусної та апоптоз-індукуючої дії гетероциклічних сполук нуклеозидної природи (сполука № 1 - 2-b-D-рибофуранозил-5-аміно-1,2,4-триазин-3(2Н)-он, сполука № 2 - 2-β-D-рибофуранозил-3(4Н)-оксо-1,2,4-триазино[5,6-b][ 1,4]бензотіазин), синтетичного похідного ізонікотинової кислоти (сполука № 3 - 4-(N-бензил)амінокарбоніл-1-метилпіридинію йодид) і препарату рослинного походження Протефлазид (сполука №4, активними компонентами якого є флавоноїдні гетероциклічні глікозиди) в культурі лімфобластоїдних клітин Raji, інфікованих вірусом Епштейна - Барр (ВЕБ), та в культурі клітин В95-8 (продуцентів вірусу). Визначено роль антиапоптотичного клітинного білка Всl-2 в розвитку процесу апоптозу ВЕБ-трансформованих клітин, індукованого досліджуваними сполуками. Виявлено морфолого-функціональні особливості лімфобластоїдних клітин Raji та В95-8 за умов літичної та персистентної форм ВЕБ-інфекції. Розроблено модель гострої ВЕБ-інфекції клітин Raji, в якій визначено оптимальні умови перебігу вірусної інфекції: активне продукування вірусу на фоні життєздатності, близької до такої в неінфікованих клітинах. Встановлено, що досліджувані сполуки низькотоксичні для обох клітинних ліній, мають виражену антиВЕБ активність й ефективно інгібують реплікацію ВЕБ у разі гострої ВЕБ-інфекції. Встановлено, що їх високі індекси селективності (SI 280 - 2 800) перевищують аналогічний показник референс-препаратів ацикловіру та ганцикловіру. При хронічній ВЕБ-інфекції (культура клітин В95-8) виявлено сполуки № 1 - 3 активні проти ВЕБ, при цьому сполука № 2 виявилася найбільш ефективною за обох типів інфекції. Вперше показано, що сполуки № 1 та № 4 індукують розвиток апопготичної загибелі клітин в обох моделях ВЕБ-інфекції. Сполука №3 модулює апоптоз за літичної ВЕБ-інфекції клітин Raji та В95-8, що проявляється в стимулюванні апоптозу і збільшенні частки апоптотичних клітин у порівнянні з латентною ВЕБ- інфекцією. Вперше досліджено вплив сполук на експресію антиапоптотичного білка Всl-2 та виявлено, що механізм реалізації програми апоптозу, індукованого сполукою №3 у разі гострої ВЕБ-інфекції, пов'язаний зі зменшенням цього білка. Результати дослідження дозволяють віднести вищезазначені сполуки до перспективних для подальших досліджень.


Індекс рубрикатора НБУВ: Е326.211.4*716-642 + Р514.37-52

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА422961 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського