РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000667980<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Часова Е. В. 
Екологічні аспекти застосування сурфактантів різної природи походження та їх вплив на важкі метали / Е. В. Часова, В. В. Івчук // Вісн. Криворіз. нац. ун-ту : зб. наук. пр.. - 2015. - Вип. 40. - С. 83-89. - Бібліогр.: 17 назв. - укp.

Розглянуто можливості використання біосурфактантів, як нових перспективних речовин природного походження, у технологіях біологічної ремедіації грунтів. Показано механізми вилучення важких металів з грунту за допомогою біосурфактантів. Біосурфактанти мають ряд переваг перед синтетичними аналогами - природне походження, низька токсичність, біодеградабельність, висока активність в екстремальних умовах зовнішнього середовища, а також можливість одержання на нетрадиційних та відносно дешевих джерелах сировини. Комплекси кадмій-рамноліпід стійкі при pH 6,0 - 7,0, а невеликі розміри їх везикул полегшують рух в грунті. Слід зазначити, що зазвичай присутні в грунті катіони (Ca<^>2+, Mg<^>2+, K<^>+) практично не конкурують з важкими металами за комплексоутворення з рамноліпідами. Зв'язування важких металів з лігандами катіонних біосурфактантів базується на формуванні координаційних сполук. При цьому метали діють як кислота Льюіса (акцептор електронів), а органічні ліганди - як основа Льюіса (донор електронів). Експериментальні дані з очищення грунту, забрудненого кадмієм і свинцем, за допомогою обробки аесцином (біосурфактант, що синтезуються Aesculus hippocastanum L.) показано, що метали інтенсивно мігрують у водну фазу грунту залежно від значення pH середовища. Додавання біосурфактантів в грунт, забруднений важкими металами і органічними полютантами, сприяє одночасній десорбції органічних забруднювачів і важких металів. В експериментах рамноліпідний біосурфактант знижував токсичність важких металів і прискорював процес деградації нафтопродуктів. Можливий механізм даного процесу полягає у зв'язуванні металу з міцелами сурфактанту, які містять солюбілізовані молекули вуглецю. Сурфактін, що продукується B. subtilis, ефективний у видаленні важких металів з грунту, забрудненого сумішшю Cu<^>2+, Zn<^>2+ і вуглеводнів. Трегалозоліпідний біосурфактант, що синтезується Rhodococcus ruber, успішно використовується для десорбції нафти з грунту і біоремедіації нафтозабруднених грунтів. В даний час досліджується можливість застосування бактеріальних сурфактантів для біоремедіації грунтів, забруднених поряд з нафтовими вуглеводнями такими токсичними металами, як уран, кадмій, свинець і цинк.


Індекс рубрикатора НБУВ: Б1в2:П

Шифр НБУВ: Ж72501 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського