РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000668040<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Хижняк С. В. 
Окисне фосфорилювання в мітохондріях ентероцитів тонкої кишки за хронічної та разової дії іонізуючої радіації низької потужності = Oxidative phosphorylation in mitochondria of small-intestinal enterocytes at chronic and single exposure to low power ionizing radiation / С. В. Хижняк, Л. К. Бездробна, Л. І. Степанова, В. С. Морозова, В. М. Войціцький // Проблеми радіац. медицини та радіобіології : зб. наук. пр.. - 2014. - Вип. 19. - С. 482-489. - Бібліогр.: 9 назв. - укp.

Мета роботи - дослідження інтенсивності дихання та фосфорилювання в мітохондріях ентероцитів тонкої кишки щурів за хронічної та разової дії іонізуючого випромінювання низької потужності. Разове опромінення щурів рентгенівськими променями проводили на установці РУМ-17 (за потужності дози 0,055 Гр/хв) для одержання поглинених доз 0,1; 0,5 та 1,0 Гр. Функціональний стан мітохондрій оцінювали через 1 та 24 год після опромінення. Хронічне зовнішнє gamma-опромінення (потужність дози 0,72 сГр/хв, до досягнення сумарної дози 0,3; 0,6 та 1,0 Гр) проводили на установці "ЕТАЛОН", яка містила 60Co. Інтенсивність дихальної та фосфорилюючої активності мітохондрій ентероцитів тонкої кишки оцінювали за допомогою полярографічного методу. Використання малату як екзогенного субстрату надало змогу оцінити функціонування усіх ділянок електрон-транспортного ланцюга мітохондрій за умов експерименту. Встановлено зростання інтенсивності дихання мітохондрій за всіх умов і термінів дослідження як реакція на опромінення. За хронічної дії іонізуючого опромінення проявляється часткове роз'єднання процесів спряження окиснення та фосфорилювання, про що свідчить зниження величин показників ДК і АДФ/О, та зменшення ефективності фосфорилювання (зниження величини Vф). За разового опромінення роз'єднання процесів спряження окиснення та фосфорилювання не супроводжується змінами показника окисного фосфорилювання, однак характеризується зниженням величини відношення V4S/V4АТФ. Висновки: результати проведених досліджень свідчать, що разова та хронічна дія іонізуючої радіації низької потужності призводить до зростання інтенсивності дихання та порушення процесу окисного фосфорилювання, внаслідок роз'єднання процесів спряження окиснення та фосфорилювання. Причому, за хронічної дії іонізуючої радіації одержані зміни супроводжуються пригніченням утворення АТФ із АДФ та Фн, оскільки не спостерігається змін АТФ-гідролазної активності мітохондрій. Виявлені функціональні порушення роботи мітохондрій ентероцитів за іонізуючої радіації можуть бути пов'язані зі структурно-функціональними змінами самого дихального ланцюга, активності як ферментів електрон-транспортного ланцюга, так і Н+-АТФази. Дія іонізуючої радіації низької потужності може призводити до порушення біоенергетичних функцій мітохондрій - одного з найбільш ранніх проявів клітинної дисфункції.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р361.3 + Е60*734-638

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69917 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського