РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000668994<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Rivis Y. F. 
Peculiarities of non-etherified fatty acids content in carp gills at different concentration of copper and zinc in the water = Особливості вмісту неетерифікованих жирних кислот в зябрах коропа за різної концентрації міді та цинку у воді / Y. F. Rivis, N. E. Yanovych // Біологія тварин. - 2017. - 19, № 1. - С. 93-99. - Бібліогр.: 23 назв. - англ.

Цинк та мідь належать до життєво важливих для риб елементів з широким спектром біологічної дії; зокрема, вони впливають на процеси обміну жирних кислот. Вміст та співвідношення жирних кислот безпосередньо впливає на харчову та біологічну цінність м'яса риб, крім того, жирнокислотний склад клітинних мембран впливає на їх проникність для ксенобіотиків, у тому числі важких металів. Таким чином, дослідження впливу вказаних елементів на метаболізм жирних кислот у різних органах і тканинах промислових риб має як теоретичне, так і практичне значення. Дослідження проведено на трьох групах дворічок коропа (Cyprinus carpio L.) по 10 особин у кожній групі. Коропи утримувались впродовж 21 дня без підгодівлі в умовах акваріуму з концентрацією міді та цинку у воді, відповідно, 0,3 та 4,2 мг/л для контрольної групи, однієї гранично допустимої концентрації (1 ГДК) для I дослідної групи та 2 ГДК для II дослідної групи. Наприкінці досліду коропів кожної групи зважували, зразки зябер після забою відбирали для лабораторних досліджень. Вміст цинку та міді в зябрах визначали спектрометричним методом, концентрацію неетерифікованих жирних кислот визначали методом газової хроматографії. Представлені результати досліджень свідчать, що за 1 ГДК цинку і міді у воді їх концентрація в зябрах коропа зростає, відповідно, на 9,31 % (P << 0,02 - 0,05) та 29,54 % порівняно з рибами контрольної групи. За 2 ГДК цинку та міді у воді концентрація цинку у зябрах коропа зростає на 16,49 % (P << 0,01), а міді - на 104,54 % (P << 0,001) порівняно з контрольною групою. Збільшення концентрації цинку та міді в зябрах коропа призводило до змін вмісту в них неетерифікованих жирних кислот. Зокрема, за 1 ГДК цинку та купруму у воді у зябрах коропа спостерігалось збільшення загального вмісту високо метаболічно активних неетерифікованих жирних кислот. Водночас за 2 ГДК цинку та купруму у воді загальний вміст високо метаболічно активних жирних кислот в зябрах коропа знижувався. Зміни концентрації цинку, купруму та неетерифікованих жирних кислот в зябрах коропа супроводжувались змінами їх живої ваги наприкінці експерименту. Коропи контрольної групи втрачали 3,90 % маси тіла, а коропи I та II дослідних груп - відповідно, 4,91 та 9,75 % (P << 0,02 - 0,05).


Індекс рубрикатора НБУВ: П729.1-27

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж23570 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського