РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000669371<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Черлінка В. Р. 
Морфометричні параметри рельєфу як базис для предикативного моделювання просторового поширення грунтових відмін / В. Р. Черлінка // Агрохімія і грунтознавство : міжвід. темат. наук. зб.. - 2017. - Вип. 86. - С. 5-16. - Бібліогр.: 70 назв. - укp.

Мета роботи - показати можливості щодо використання морфометричних параметрів рельєфу для предикативного (прогнозного) моделювання просторового поширення грунтових відмін. Поставлені завдання: побудова цифрової моделі рельєфу (ЦМР); оцифрування та оцінка якості картографічних матеріалів; генерація набору карт морфометричних та інших похідних характеристик; аналіз тісноти зв'язків та ролі згаданих параметрів у мінливості грунтового покриву; створення предикативної карти грунтів. Об'єкт досліджень: фрагмент території Чернівецької області зі складними геоморфологічними умовами. Основні методи: кореляційний аналіз; метод головних компонент; логістична регресія. Виявлено, що морфометричні параметри рельєфу та їх деривати (похідні) є надійним базисом предикативного моделювання, а методика на основі мультиноміальної логістичної регресії має значну перспективу у вирішенні науково-виробничих задач. На основі кореляційного аналізу було оцінено тісноту зв'язку та роль предикторів (незалежних змінних) у мінливості грунтового покриву, що, з залученням аналізу головних компонент, дозволило обрати з них 9 базових: абсолютна висота; топографічний індекс вологості; кількість сонячної радіації на одиницю площі; крутість схилів; поздовжня та максимальна кривизна топографічної поверхні; акумуляція; довжина; відстань до водних потоків. Якість прогнозної грунтової карти оцінено за допомогою параметрів чутливості та точності і показано, що індекс kappa Когена (Cohen's kappa coefficient) є найбільш інформативним із них. Акумульовані в існуючих картах грунтів знання про грунтовий покрив доповнені за допомогою статистичної процедури шляхом створення повноформатної предикативної карти грунтів (карти-версії чи карти-моделі) та її комбінованого варіанту. Показано можливості щодо побудови прогнозних карт грунтів з використанням типового набору матеріалів, які можуть бути доступними грунтознавцю в сучасних українських реаліях: карти грунтова та топографічна і безкоштовне повнофункціональне програмне забезпечення - геоінформаційні системи GRASS та Quantum, векторизатор Easy Trace і мова статистичних розрахунків R-Statіstіc.


Індекс рубрикатора НБУВ: П035

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж29253 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського