РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000669383<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Носко Б. С. 
До питання про роль грунтової біоти у формуванні фосфатного фонду грунтів / Б. С. Носко // Агрохімія і грунтознавство : міжвід. темат. наук. зб.. - 2017. - Вип. 86. - С. 87-92. - Бібліогр.: 11 назв. - укp.

Проаналізовано результати багаторічних досліджень у стаціонарних польових дослідах щодо розкриття особливостей участі грунтової біоти у процесах трансформації фосфоровмісних мінералів грунтотвірної породи і сприяння в утворенні вторинних фосфатів грунту: спочатку мінеральних форм, а потім, внаслідок обміну речовин, і органічних. Мета роботи - встановити головні закономірності впливу грунтової біоти (рослин, мікроорганізмів і ферментів) на вміст і розподіл у профілі різних грунтів валового фосфору та його органічних і мінеральних форм, залежно від інтенсивності сільськогосподарського використання, на перелогових та орних землях. У дослідженнях використано результати досліджень у багаторічному польовому досліді, закладеному у 1969 році на чорноземі типовому важкосуглинковому, протягом шести ротацій зернової просапної сівозміни, узагальнені матеріали з польових дослідів на чорноземах і опідзолених грунтах, а також публікації інших авторів.В результаті проведених досліджень виявлено, що у формуванні фосфатного фонду грунтів беруть активну участь біологічні фактори, під впливом яких з первинних фосфоровмісних мінералів утворюються вторинні фосфати у мінеральній та органічній формах. У процесі грунтоутворення фосфор материнських порід поступово накопичується у профілі грунтів завдяки перенесенню у верхні шари грунту. На прикладі профілю перелогового чорнозему типового показано існування тісного зв'язку між вмістом гумусу та мінеральних і органічних форм фосфатів, а також зростання вмісту фосфору у гумусі у напрямі від орного шару до материнської породи. За умови багаторічного екстенсивного використання чорнозему типового (без застосування добрив) валовий вміст фосфору і його органічних форм зменшується. На фоні запасного і систематичного внесення фосфорних добрив фосфатний фонд чорнозему поліпшується, зростає валовий вміст фосфору й органічних фосфатів.


Індекс рубрикатора НБУВ: П032.3

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж29253 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського