РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000669456<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Коритнюк Р. С. 
Прийом лікарських засобів в залежності від біоритмів / Р. С. Коритнюк, Л. Л. Давтян, Л. І. Вишневська, Н. І. Гудзь, В. А. Загорій // Зб. наук. пр. співробітників НМАПО ім. П. Л. Шупика. - 2017. - Вип. 27. - С. 68-79. - Бібліогр.: 19 назв. - укp.

Біологічний ритм - це один з механізмів, який надає змогу організму пристосовуватися до мінливих умов життя. В результаті поглибленого вивчення біоритмів утворилися різні розділи науки і валеології: хрономедицина, хронофізіологія, хроногігіена, хронопатологія, хронодіагностика, хронофармакологія, хронотерапія, хронофармація. Загальна стратегія хронофармакології і хронофармації полягає у розробці наукових принципів і правил оптимального застосування препаратів і їх дозування з урахуванням нормальних і патологічних ритмів усього організму, окремих його систем і органів. Мета роботи - бібліосемантичний аналіз джерел літератури щодо прийому ЛЗ залежно від біоритмів. У роботі було застосовано методи: аналітичний, логічний, узагальнюючий. В даний час у людини встановлено близько 1000 фізіологічних функцій, що мають циркадіанную ритмічність. Кожен орган людини має певний час максимальної активності. Взаємодія лікарських засобів (ЛЗ) і організму в часі може бути двоякою. З одного боку, біологічні ритми можуть змінювати ефект ЛЗ, з іншого - ЛЗ самі здатні впливати на хід біоритмів. Лікарський засіб, прийнятий в різний час доби, діє по-різному. Це залежить не тільки від ритму, що впливає на вироботку ферментів, але і від реакції рецепторів клітин-мішеней на одну і ту ж речовину в різний час доби. Необхідно враховувати також різнобічне виявлення побічних ефектів препарату протягом добового циклу. Антигіпертензивні препарати призначають з урахуванням піків артеріального тиску, фармакокінетики ЛЗ і, таким чином, щоб очікуваний максимальний гіпотензивний ефект припадав на період доби з найбільшими цифрами. Для більшості гіпотензивних ЛЗ є раціональним одноразовий прийом у 15 - 17 год - перед звичайним для багатьох хворих підйомом артеріального тиску о 18 - 20 год. Протиастматичні препарати рекомендується приймати увечері о 20 - 22 год. Антигістамінні препарати призначають у другу половину дня - 15 - 16 год і 19 - 21 год. Анальгезуючі ЛЗ максимально ефективні у другій половині дня. Нестероїдні протизапальні препарати за ревматоїдного артриту приймають увечері, тому що пік болі у разі даного захворювання припадає на ранок. Антациди приймають протягом дня і обов'язково на ніч і ін. Висновки: вивчення й застосування результатів хронофармакології, хронотерапії та хронофармації надасть змогу впровадити нову стратегію лікування, профілактики та здійснення фармацевтичної опіки населенню, в основі якої лежать фундаментальні біологічні закони про часову організацію людини.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р78

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж70307 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського