РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000674042<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Калашнікова Л. В. 
Таксономічна, созологічна та біологічна характеристика раритетних видів трав'янистих рослин з колекції дендропарку "Олександрія" НАН України / Л. В. Калашнікова, С. І. Галкін // Інтродукція рослин. - 2017. - № 4. - С. 19-27. - Бібліогр.: 8 назв. - укp.

Мета роботи - провести систематичний аналіз, установити созологічний статус і з'ясувати здатність до репродукції природних та інтродукованих раритетних видів трав'янистих рослин з колекції дендропарку "Олександрія" НАН України. Об'єкти: природні та культивовані види трав'янистих рослин, які належать до раритетної фракції колекції дендропарку "Олександрія". Під час інвентаризаційних досліджень установлено систематичний склад і таксономічну структуру природних та інтродукованих видів. За даними каталогу трав'янистих рослин дендропарку "Олександрія" з'ясовано рік інтродукції. Созологічний статус і ступінь раритетності видів установлено за переліком видів Міжнародного Червоного списку (The IUCN Red list of Threatened Plants.., 2016), Європейського Червоного списку (European Red list of vascular plants, 2011), Червоної книги України (2009) та Списку регіонально рідкісних, зникаючих видів рослин і грибів, які потребують охорони у Київській області (Офіційні переліки регіонально рідкісних рослин.., 2012). Ступінь стійкості видів за умов дендропарку оцінювали за шкалою Н. С. Данилової. Раритетна фракція трав'янистих рослин колекції дендропарку "Олександрія" налічує 151 вид, який належить до 3 відділів, 4 класів, 48 родин, 99 родів. Представниками класу Magnoliopsida є 84 види, класу Liliopsida - 62. За даними созологічного аналізу, 57 (38 %) видів занесено до Міжнародного Червоного списку, 48 (32 %) - до Європейського, 75 (50 %) - до Червоної книги України, 24 (16 %) - до регіонального списку Київської області. За статусом раритетності більшість видів у міжнародних переліках належать до категорії LC (такі, які викликають найменше занепокоєння). З видів, котрі включено до Червоної книги України, до категорії "зниклі в природі" належить 1 вид, до категорії "зникаючі" - 11, до категорії "вразливі" - 28, до категорії "рідкісні" - 16, до категорії "неоцінені" - 18. Реліктами є 6 видів, ендеміками - 13, ендеміками та реліктами одночасно - 2. До трьох списків занесено 8 видів, до двох - 43. До раритетної фракції належать 54 (36 %) види природного походження, решта видів - інтродуценти. За умов дендропарку більшість досліджуваних видів зберігають притаманну їм життєву форму, з них 109 (72 %) щорічно продукують спори та насіння. Висновки: за оцінкою стійкості інтродуцентів за умов дендропарку найстійкішими визнано 18 (19 %) видів, які надають життєздатний самосів або вегетативно відтворюються і здатні формувати інтродукційні популяції. До перспективних віднесено 30 (31 %) видів, які не надають самосіву або слабко вегетативно відтворюються, але чисельність їх особин не зменшується. Малоперспективними або неперспективними визнано 7 (7 %) видів, кількість особин яких зменшується у зв'язку зі слабкою репродукцією. За кількістю балів до цієї групи віднесено також види, які культивують менше ніж 5 років.


Індекс рубрикатора НБУВ: Е50*884(45УКР)

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж22632 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського