РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000683398<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Заболоцька Т. М. 
Cиноптичні умови утворення стихійних явищ погоди на території України. Ч. I / Т. М. Заболоцька, В. М. Шпиг // Гідрологія, гідрохімія і гідроекологія. - 2018. - № 1. - С. 57-67. - Бібліогр.: 2 назв. - укp.

Сильні зливи, снігопади та буревії завдають значних економічних збитків. Від завчасного їх прогнозування залежить не лише нормальне функціонування інфраструктурних об'єктів, але часом і людське життя. Розглянуто синоптичні умови утворення стихійних явищ погоди, коли на всій території України або її значній частині (не менше трьох областей, охоплених явищем) протягом 6-годинного інтервалу спостерігали зливи <$E symbol У~30> мм, снігопади <$E symbol У~20> мм та буревії зі швидкістю вітру <$E symbol У~20> м/с. Такі випадки зумовлені своєрідною дією арктичної (I) та полярної (II) фронтальних систем. Основну увагу зосереджено на визначенні структури приземного й висотного баричних полів Північної півкулі та причин, що спонукають їх перебудову й створюють умови для стрімкого виникнення надзвичайно великих баричних і термічних градієнтів та інтенсифікації фронтальної діяльності над територією України. Загалом синоптичні процеси, що призводили до виникнення небезпечних явищ, можна поділити на дві групи: блокування південної (іноді й центральної) частини висотної улоговини, що перетинає країну, її відсічення від замкнутого циклонального центру, звуження та утворення в її межах вторинного циклону на "загостреному" центрі хвилі фронтальних систем I або II. Такий стан висотного баричного поля зумовлено впливом на зміщення улоговини гребенів (або антициклонів) по обидві сторони від неї, які одночасно посилювалися й розповсюджувалися в меридіональному напрямі, гальмівний рух з ознаками стаціонування фронтальних систем унаслідок взаємодії циклонального та антициклонального полів й збільшення на цій межі термічних та баричних градієнтів та аномальне зміщення циклону. За першим типом тривалість процесів становила декілька днів, за другим - переважно в межах однієї доби. Показано, що на утворення надзвичайно інтенсивних злив, снігопадів, буревіїв указують такі ознаки висотного баричного поля: меридіональна циркуляція, яка зумовлена розповсюдженням висотної улоговини на південь, майже до 30<$E symbol Р> півн. ш.; центри циклонів формуються над морями Північного Льодовитого океану (переважно Північне, Норвезьке, Баренцеве, Карське); одночасний розвиток антициклонального баричного поля на заході та сході щодо улоговини, зустрічний рух антициклональних баричних утворень, іноді розвивається й антициклогенез на півдні (Мала Азія) або на півночі Атлантики; блокування улоговини із заходу здійснюється гребенями з центрами близько 45<$E symbol Р> чи 35<$E symbol Р> пн. ш., зі сходу - переважно із Західного Казахстану; період найінтенсивнішого блокування збігається з максимальним відсіченням улоговини від центральної замкнутої частини циклону та виникненням надзвичайно небепечних явищ; гальмівний рух найчастіше супроводжується зближенням фронтальних систем I і II та їх взаємодією між собою.


Індекс рубрикатора НБУВ: Д246(45УКР)

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж70590 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського