РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000685130<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Михайловський В. 
Володіння "трьох татарських царів" та уявлення про "потрійне Поділля" в битві під Грюнвальдом / В. Михайловський // Укр. іст. журн.. - 2018. - № 1. - С. 4-17. - Бібліогр.: 33 назв. - укp.

Здійснено аналіз поділу історичного регіону Поділля, що з'явився у середині XIV ст. внаслідок поразки татарських володарів цієї території у битві на Синіх Водах 1362 р. та розширення впливу Великого князівства Литовського у південно-східному напрямку. Попередня історична традиція, відображена в літописній "Повісті про Поділля", зазначає поділ території в межиріччі, Дніпра та Дністра між трьома татарськими правителями Поділля - Кутлубугом, Хаджибеем і Дмитром. Локалізація цих володінь украй ускладнена з огляду на надто малу кількість джерел із XIV ст. На основі топонімів, котрі походять із документів князів Коріатовичів, зроблено уточнення щодо володіння Дмитра. На підставі аналізу гідронімів висунуто гіпотезу про можливе володіння Кутлубуга. Уявлення про поділ Поділля на 3 частини збереглося й на початку XV ст. У цей час Поділля було розподілене на 2 частини: західна перебувала під владою короля Владислава II Ягайла, а східна - під зверхністю великого князя литовського Вітовта. В опису королівського війська у битві під Грюнвальдом 1410 р. зазначено про 3 подільських хоругви. Поділля стало єдиною територією, від якої було виставлено таку кількість військових формувань. Автор цього опису Ян Длугош причиною вбачав значну чисельність населення. Натомість наявні в розпорядженні дослідників писемні джерела другої половини XIV - початку XV ст. не надають змогу підтвердити цю версію. Запропоновано тезу, що ще на початку XV ст. 3 подільських хоругви під Грюнвальдом свідчили про старе уявлення щодо відповідного поділу краю.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4ПОЛ)42-681.1 + Т3(4УКР348) + Т3(4УКР)47 + Т3(4УКР)437

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж27630 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського