РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000687338<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Barylo Ye. O. 
The comparison of qualitative composition of the muscle tissue of brown trout, rainbow trout and brook trout = Порівняння якісного складу м'язової тканини струмкової форелі, райдужної форелі та американської палії / Ye. O. Barylo, Yu. V. Loboiko // Біологія тварин. - 2018. - 20, № 1. - С. 16-22. - Бібліогр.: 42 назв. - англ.

Інтенсифікація і потенціал розвитку сектора аквакультури створили проблеми, що стосуються екологічної чистоти і якості кінцевої рибної продукції. За умов України надзвичайно мало інформації, яка стосується зокрема об'єктів форелівництва. Мета роботи - дослідити і проаналізувати окремі хімічні та біохімічні показники м'язової тканини комерційно прибуткових та цінних аборигенних видів лососевих риб, вирощених за однакових умов. Матеріалом для досліджень слугували дволітки (1+) струмкової форелі (Salmo trutta m. fario), райдужної форелі (Oncorhynchus mykiss) та американської палії (Salvelinus fontinalis). Годівля здійснювалася кормами "Aller Aqua". Показники хімічного складу води цього господарства відповідали державному стандарту СОУ 05.01-37- 385:006. За результатами досліджень, вміст вологи у м'язовій тканині струмкової форелі був вищим порівняно з райдужною фореллю та американською палією (гольцем) (P << 0,01). У гольця та райдужної форелі значення білка вірогідно вище (P << 0,01), ніж у струмкової форелі. Вміст золи в американської палії, струмкової та райдужної форелі становив 1,23 %, 1,16 %, 1,25 % відповідно. Відсоток загальних ліпідів у м'язовій тканині райдужної форелі та американської палії був суттєво вищим порівняно зі струмковою фореллю (P << 0,01). Встановлено вищий вміст вільного холестеролу та моно- і диацилгліцеролів у американської палії порівняно зі струмковою і райдужною фореллю (P << 0,01). Результати вказують на те, що досліджені види мають високу харчову цінність. Після аналізу складу м'язової тканини досліджуваних риб встановлено, що американська палія характеризувалася дещо вищими якісними показниками, зокрема такими, як вміст сухої речовини, білок та ліпіди.


Індекс рубрикатора НБУВ: П729.3

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж23570 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського