РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000689911<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Пирог Т. П. 
Вплив умов культивування Rhodococcus erythropolis IMB Ac-5017 на властивості синтезованих поверхнево-активних речовин / Т. П. Пирог, Т. А. Шевчук, Н. М. Петренко, О. І. Палійчук, Г. О. Іутинська // Мікробіол. журн.. - 2018. - 80, № 4. - С. 13-27. - Бібліогр.: 37 назв. - укp.

Мета роботи - визначити умови культивування Rhodococcus erythropolis IMB Ac-5017, що забезпечують синтез поверхнево-активних речовин (ПАР) з високою антимікробною та антиадгезивною активностями, а також високою ефективністю деструкції нафтових забруднень. Поверхнево-активні речовини екстрагували з супернатанту культуральної рідини сумішшю хлороформу і метанолу (2:1). Кількість адгезованих клітин і ступінь руйнування біоплівки визначали за допомогою спектрофотометричного методу, антимікробні властивості - за показником мінімальної інгібуючої концентрації. Ступінь деструкції нафти аналізували за залишковою її концентрацією, яку визначали за допомогою вагового методу після екстракції гексаном. Встановлено, що активатором НАДФ-залежної глутаматдегідрогенази (ключовий фермент біосинтезу поверхнево-активних аміноліпідів у R. erythropolis IMB Ас-5017) є катіони кальцію. Додаткове внесення CaCl2, (0,1 г/л) у середовище культивування штаму ІМВ Ас-5017 супроводжувалося підвищенням НАДФ<^>+-залежної глутаматдегідрогеназної активності удвічі і синтезом ПАР, мінімальні інгібуючі концентрації яких щодо тест-культур були в 1,2 - 5 разів нижчими, їх адгезія на абіотичних матеріалах, оброблених такими ПАР, на 12 - 50 % нижчою, а ступінь руйнування біоплівок в середньому на 9 - 10 % вищою у порівнянні з показниками, встановленими для ПАР, одержаних на базовому середовищі без Ca<^>2+. Внесення 0,1 мМ Cu<^>2+ (активатор алкангідроксилази - першого ферменту катаболізму н-алканів) в експоненційній фазі росту штаму ІМВ Ас-5017 на невуглеводневих субстратах (етанол, відпрацьована олія) супроводжувалося утворенням ПАР, за наявності яких ступінь розкладання нафти підвищувався на 8 - 13 % у порівнянні з використанням препаратів ПАР, синтезованих у середовищі без катіонів міді. Висновки: наведені дані засвідчують можливість регуляції властивостей ПАР у процесі культивування продуцента. Визначення механізмів, що лежать в основі такої регуляції, надають змогу розробити технології одержання мікробних ПАР, що забезпечують синтез цільового продукту з необхідними, наперед заданими властивостями залежно від сфери практичного застосування.


Індекс рубрикатора НБУВ: Е422.318*872

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж22205 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського