РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000690244<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Віднянський С. В. 
Українсько-угорські відносини: проблемні питання та роль історичної науки / С. В. Віднянський // Стратегіч. пріоритети. - 2018. - № 1. - С. 16-25. - Бібліогр.: 6 назв. - укp.

Розглянуто проблемні питання в українсько-угорських відносинах, що особливо загострилися останнім часом насамперед через зміну зовнішньополітичного курсу Угорщини та актуалізацію угорського чинника у внутрішній політиці України. Наголошується, зокрема, що нинішні звинувачення Угорщини на адресу України щодо порушення прав угорської національної меншини та вимоги автономії для угорців Закарпаття є безпідставними, адже й новий Закон України "Про освіту" переслідує мету повноцінного залучення закарпатських угорців до суспільно-політичного, економічного й культурного життя України, що є неможливим без знання державної мови. Акцентовано увагу на ролі історичної науки, співробітництва істориків обох країн у розв'язанні дискусійних і маловивчених питань українсько-угорських відносин, які не лише по-різному трактуються науковцями України та Угорщини, але часто використовуються політиками для обгрунтування своїх дій та намірів. Ідеться, зокрема, про різну інтерпретацію спільного історичного минулого угорців і русинів-українців. Наприклад, окупація та анексія Карпатської України Угорщиною у березні 1939 р. Ці події, які не тільки зумовили докорінну зміну суспільно-політичного життя закарпатців, що позначилося переходом від державно-правових засад демократії зразка Чехословацької республіки 1918 - 1939 рр. до угорського авторитарного політичного режиму, а й привели до суттєвих змін в етнонаціональній і культурній сферах, трактуються угорськими істориками як "відновлення тисячолітнього угорсько-руського співжиття". Разом з тим це "відновлення" супроводжувалося в 1939 - 1944 рр. поетапним втіленням стратегічної мети прибічників "Великої Угорщини": адміністративно-політичною інкорпорацією Закарпаття (т. зв. Підкарпаття) у державно-правову систему Королівства Угорщина і повною мадяриза цією його населення, тобто перетворенням краю на невід'ємну частину Угорщини, а місцевих жителів - на угро-русів. Зазначається, що підвищена увага до національної історії, культури та мови, патріотичного виховання, сімейних цінностей та духовного відродження відбувається сьогодні в сусідній державі на основі пропаганди величі "Великої Угорщини", яка існувала до Першої світової війни. ідеться якщо не про територіальне, то принаймні політичне й економічне відновлення "Великої Угорщини" в межах до Тріанонського мирного договору 1920 р., який на офіційному рівні визнаний найбільшою трагедією сучасної угорської нації. Цими ідеями пронизана більшість публікацій сучасних угорських учених-суспільствознавців та пуб лі цис тів, зокрема щодо історії Закарпаття, та діяльність науковців і громадсько-політичних представників угорської національної меншини в Україні.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф4(4УКР),9(4УГО) + Т3(4УКР)0-6(4УГО)

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж25775 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського