РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000690924<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Drozda V. 
Technological features of biological protection of grain stocks against complex of phytophages of Lepidoptera (Pyralidae, Tineidae, Gelechiidae) = Технологічні особливості біологічного захисту запасів зерна від комплексу лускокрилих-фітофагів (Lepidoptera: Pyralidae, Tineidae, Gelechiidae) / V. Drozda, I. Bondarenko // Ukr. Food J.. - 2018. - 7, № 1. - С. 79-95. - Бібліогр.: 35 назв. - англ.

Науково обгрунтовано прийоми біологічного захисту з використанням ентомофагів та ентомопатогенів за умов зерносховищ щодокомплексу домінувальних популяцій лускокрилих-фітофагів (ЛКФ) зернових запасів. Протягом 2010 - 2017 рр. досліджувались зернові запаси зернових колосових, зернобобових, технічних культур продовольчого, фуражного та насіннєвого призначення, комплекс членистоногих (комахи та кліщі), які трофічно та екологічно пов'язані з ними, а також лабораторні культури ентомофагів та ентомопатогенів. Для досліджень використано прийоми візуального (середні проби) та інструментального (харчові принади, феромонні пастки) моніторингу, мікробіологічні, популяційні та статистичні методи. В результаті багаторічних досліджень показано принципову можливість ефективного біологічного захисту, а також контролю чисельності домінувального комплексу ЛКФ зернових запасів. Оптимізовано технологічні параметри та доцільність використання лабораторних культур ентомофагів сумісно з мікробіологічними препаратами (МБП). Важливо, що весь арсенал біологічного захисту використовувався в критичні періоди онтогенезу комах-фітофагів, що супроводжувалось не тільки винищувальною дією оперативного характеру, але й регуляторним впливом із подальшим переведенням популяцій у тривалий депресивний стан. Встановлено специфічну біоценотичну закономірність, яка полягає у тому, що популяції ентомофагів та діючі речовини біопрепаратів характеризувалися вираженою післядією, що проявлялась фізіологічними аномаліями, зокрема порушенням ритміки оогенезу з подальшим зниженням реальної плодючості самиць і трофічної активності гусениць. Складові частини оригінальної технології проявили виражену ефективність щодо фітофагів. Так, лабораторні культури ентомофагів уражували відповідні стадії фітофагів на рівні 64,2 %. Не менш ефективною була дія та післядія МБП у складі технології, що стало причиною загибелі 70,4 %. У підсумку, біологічна стратегія захисту зернових запасів забезпечила кінцеву ефективність на рівні 82,7 % проти 93,1 % у хімічному еталоні. Апробація біологічних прийомів показала їх технологічність і сприйнятливість практикою захисту рослин за таких специфічних умов. Зроблено висновки, що реалізація технології надає змогу зберегти 96,6 % валового запасу зерна від ЛКФ.


Індекс рубрикатора НБУВ: Л821.017 + П148.6

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж43715 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського