РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000695168<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Cherepanyn R. M. 
Effect of climate changes on the habitat of rare arctic-alpine plant species in the high mountain part of the Ukrainian Carpathians = Вплив кліматичних змін на оселища раритетних аркто-альпійських видів рослин високогір'я Українських Карпат / R. M. Cherepanyn // Біол. студії. - 2018. - 12, № 1. - С. 73-86. - Бібліогр.: 30 назв. - англ.

Визначено, що у високогір'ї Українських Карпат представлено 8 типів оселищ, до яких приурочені раритетні аркто-альпійські види рослин. Унаслідок кліматичних змін відбувається трансформація умов середовища в альпійських чагарничкових пустищах. В угруповання Loiseleurio-Cetrarietum на горі Бребенескул проникає Rhododendron myrtifolium, що призводить до витіснення Loiseleuria procumbens із домінантної позиції. В угрупованні Dryas octopetala на горі Бребенескул спостерігається збільшення проективного покриття Loiseleuria procumbens і захоплення популяцією вільних екологічних ніш. Високогірні луки на стику субальпійського й альпійського поясів заростають Pinus mugo, Alnus viridis, Juniperus communis var. saxatilis. Площа популяції Cerastium alpinum subsp. lanatum на горі Ребра зменшується від периферії до центру оселища внаслідок заростання осипищ Vaccinium myrtillus, Vaccinium vitisidaea, Salix silesiaca, Juncus trifidus тощо. Верхові болота, джерельні та приструмкові трав'яні болота (мочари) одні з перших піддаються трансформації внаслідок змін клімату. Угруповання Eriophoro vaginati-Sphagnetum recurvi на горі Брескул та Empetro hermaphroditi-Sphagnetum fusci на горі Шандриаська (Свидовецький масив) заростають чагарничками, що призводить до зменшення частки Vaccinium oxycoccos, Сarex pauciflora, Empetrum nigrum subsp. hermaphroditum в оселищі. Існування верхнього локусу популяції Pedicularis oederi між горами Бребенескул і Мунчел є під загрозою внаслідок висихання субстрату і негативних демографічних тенденцій у популяції (зменшення чисельності особин, площі оселища, щільності, коефіцієнтів відновлення та генерування тощо). Трансформація оселищ рідкісних аркто-альпійських видів рослин у високогір'ї Українських Карпат зумовлена в основному пересиханням субстрату, сукцесійними процесами та збільшенням площ чагарників, чагарничків і щільнодернинних угруповань. Для збереження оселищ, яким загрожує зникнення внаслідок демутації (Lloydia serotina на горі Великі Кізли, Сarex pauciflora на горі Шандриаська та в урочищі Цибульник, Cerastium alpinum subsp. lanatum на горі Ребра), потрібно застосовувати заходи активної охорони - вилучати більш конкурентноспроможні й агресивні види.


Індекс рубрикатора НБУВ: Е50*801.1-652.37 + Е50*884

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж100193 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського