РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000697301<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Краковська С. В. 
Зміна приземної температури повітря у XX - XXI сторіччях в районі Антарктичного півострова за даними кліматичних моделей / С. В. Краковська, Л. А. Писаренко // Укр. антаркт. журн.. - 2017. - № 16. - С. 52-65. - Бібліогр.: 32 назв. - укp.

Досліджено динаміку зміни приземної температури повітря, як одного із основних показників кліматичних змін, за даними спостережень і моделей загальної циркуляції атмосфери та океану (МЗЦАО) у районі Антарктичного півострова, де ріст середньої річної температури є одним із найстрімкіших на планеті з другої половини XX ст. Для аналізу температурного режиму у XX ст. та побудови кліматичних проекцій до кінця XXI ст. залучено дані 93 розрахунків 10 МЗЦАО, оскільки метод моделювання є єдиним засобом у прогнозуванні майбутніх кліматичних змін. Мета роботи - перевірка кожної з 10 МЗЦАО у порівнянні з даними спостережень на Українській антарктичній станції "Академік Вернадський" (колишня Фарадей) за 1947 - 2016 рр., а також побудова та аналіз кліматичних проекцій на майбутнє за сценаріями 4-ої та 5-ої доповідей Міжурядової групи експертів зі зміни клімату (МГЕЗК). У результаті за даними обох останніх доповідей МГЕЗК наведено порівняльний аналіз SRES та RCP сценаріїв зміни приземної температури повітря глобально та в Антарктиці, який показав відсутність значних розходжень у відповідних сценаріях. Проведено верифікацію результатів розрахунків 10 МЗЦАО даними вимірів за 70-річний період інструментальних спостережень на Українській антарктичній станції "Академік Вернадський", де лінійний тренд температури склав <$E0,51~symbol Р roman C>/10 років. Одержання близьких до реальних коефіцієнтів лінійних трендів та достатньо високих коефіцієнтів кореляції за даними рядів значень температури повітря на Українській антарктичній станції "Академік Вернадський" та в МЗЦАО у XX ст. підтвердило можливість використання глобальних моделей для одержання проекцій температури повітря у майбутньому. Висновок: розраховані кліматичні проекції на XXI ст. 10 МЗЦАО та їх ансамблів показали, що очікується продовження зростання температури за всіма сценаріями збільшення антропогенних викидів парникових газів. Найшвидше цей процес в районі Антарктичного півострова буде відбуватися за "песимістичним" сценарієм A2 із середнім трендом підвищення температури 0,29 oC/10 років, за "збалансованим" сценарієм А1В одержано значення 0,26 oC/10 років, а найповільніший ріст прогнозується за "оптимістичним" сценарієм B1 - 0,15 oC/10 років.


Індекс рубрикатора НБУВ: Д247.6 + Д249(007)45

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж24597 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського