РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000697402<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Pryhodko V. V. 
Body and space relationship in the research field of phenomenological anthropology: Blumenberg's criticism of Edmund Husserl's "anthropology phobia" = Стосунок між тілом і простором у дослідницькому полі феноменологічної антропології: Блюменбергова критика "антропологієфобії" Едмунда Гусерля / V. V. Pryhodko, S. V. Rudenko // Антропол. виміри філос. дослідж. : зб. наук. пр.. - 2018. - Вип. 13. - С. 30-40. - Бібліогр.: 14 назв. - англ.

Робота спрямована на прояснення зсуву в гуманітарному пізнанні від тематики просторового повороту, оголошеного Мішелем Фуко, до перформативного повороту, що має антропологічні засади і грунтується на всебічному дослідженні головної ролі тіла для культурного існування, як наслідку зворотної реакції на штучність концептуального розриву між простором і тілом, що полягає переважно в ігноруванні теми тілесності, якраз прикладом такої теоретичної деформації була "антропологієфобія" Едмунда Гусcерля, яку викриває і докладно аналізує в своїй критиці Ганс Блюменберг. Наукова новизна підходу полягає передусім у показі не абстрактної феноменологічної концепції як теоретичного конструкту, а самої феноменологічної діяльності, практичної роботи з вираження допредикативного досвіду та із вирішення проблем і помилок, які виникають у ході цього складного процесу. Залучення Блюменбергового аналізу дозволяє зазирнути у нотатки на полях самого Едмунда Гуссерля, які зі свого боку набувають особливого значення у зв'язку з таким практичним (перформативним) поворотом. Висновки: демонструють наступний стан справ, що показує антропологічно-перформативний зсув до проблематики тіла: абсолютизація простору без вказання на його зв'язок з тілесним досвідом є необгрунтованою і безгрунтовною на кшталт Гусcерлевої "антропологієфобії"; оскільки сам грунт є метафорично вираженою антропологічною основою, через це антропологія завдяки тематизації тілесності може розкрити структурні умови пізнання; це наділяє антропологію компенсаторним характером, щоб уникнути хибного дуалізму культури і природи; отже, зв'язок між простором і тілом виражає Vehikel-феномен (феномен транспортного засобу) самого тіла, розміщуючи, розставляючи і зображуючи, у такий спосіб заміщуючи щось відсутнє і недоступне для безпосереднього прямого споглядання, розкриваючи просторову інфраструктуру сприйняття предмета, створюючи умови присутності, а також метафорично позначаючи границю споглядання; зображення-розставлення (Darstellung) є водночас тілесним перформансом, виставою, інсценуванням та виконанням, що естетично, поетично і емфатично завжди позначається на використанні філософської мови, у нашому випадку на способі роботи з мовою філософа-феноменолога.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю3(4НІМ)6-661

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж74194 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського