РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000699846<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Yurchenko N. G. 
Optical spectroscopic and colorimetric study of pyroxenes from fenitized rocks of the Chernihivka carbonatite massif of the Azov Region = Оптико-спектроскопічне і колориметричне вивчення піроксенів із фенітизованих порід Чернігівського карбонатитового масиву Приазов'я / N. G. Yurchenko, M. M. Taran // Мінерал. журн.. - 2018. - 40, № 4. - С. 53-64. - Бібліогр.: 30 назв. - англ.

У дослідженні карбонатитових комплексів увагу приділено вивченню саме карбонатитів і пов'язаних із ними різноманітних силікатних магматичних порід, тоді як породам ореолів фенітизації, які завжди супроводжують карбонатитові комплекси і є потужним пошуковим критерієм, приділяють значно менше уваги. Для розширення засобів прогнозування та пошуку карбонатитів у межах Українського щита досліджено вплив лужних фенітизувальних розчинів на спектроскопічні параметри, характер забарвлення і плеохроїзм породоутворювальних мінералів. Наведено результати оптико-спектроскопічного і колориметричного вивчення піроксенів із метасоматично змінених клінопіроксенітів, кристалічних сланців, піроксенвмісних мігматитів гранітового, тоналітового та граносієнітового складу, сієнітів та лужних сієнітів фенітового ореолу північної ділянки розповсюдження чернігівського карбонатитового комплексу та із незмінених вмісних порід його гнейсово-мігматитової рами. Встановлено, що спектроскопічні характеристики, забарвлення і плеохроїзм піроксенів зумовлені присутністю та співвідношенням у кристалічній структурі різновалентних іонів заліза Fe<^>2+ і Fe<^>3+, які зумовлюють появу смуг поглинання кристалічного поля (смуг електронних dd-переходів) і смуг переносу заряду <$Eroman {Fe sup 2+ ~symbol О~Fe sup 3+ }>. Виявлено, що позиція M2 в досліджених клінопіроксенах майже повністю заповнена іонами кальцію та натрію у той час, як іони Fe<^>2+ в основному займають структурну катіонну позицію M1. Тим не менше, навіть відносно невелика частка іонів Fe<^>2+ (M2) суттєво впливає на характер оптичного поглинання у ближній інфрачервоній області. Колориметричне дослідження зерен піроксену з деяких порід ореолу фенітизації надало змогу визначити різний характер забарвлення та насиченості, що зумовлено різним вмістом заліза і ступенем його окиснення.


Індекс рубрикатора НБУВ: Д347.54 + Д332.683.11

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж14166 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського