РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000701391<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Гордиенко В. В. 
Скоростная модель подкоровой мантии Украины / В. В. Гордиенко, Л. Я. Гордиенко // Геофиз. журн.. - 2018. - 40, № 6. - С. 30-51. - Библиогр.: 46 назв. - рус.

Наведено розрахунок розподілу швидкості поширення поздовжніх сейсмічних хвиль на глибинах 50 - 100 км під територією України. Така швидкісна модель характеризує стан надр у зонах сучасної активізації і неактивних районах платформи. Використано схему зон сучасної активізації, яку побудовано раніше за результатами комплексних геолого-геофізичних досліджень України. Розраховано схему тепломасоперенесення за сучасної активізації, що грунтується на адвекційно-поліморфній гіпотезі глибинних процесів у тектоносфері Землі. За цією схемою обчислено розподіл температур у верхніх горизонтах мантії. За величиною температурних аномалій у порівнянні з надрами платформи визначено швидкісні аномалії. Враховано часткове плавлення порід. Аномалії сягають 0,3 км/с. Показано, що багато з розглянутих у літературі швидкісних моделей не придатні для визначення прогнозних аномалій. Їм не вистачає точності й детальності. Похибки у швидкостях у моделях визначено за різницею між розподілами швидкостей, яких побудовавано для збіжних районів, і сягають 0,10 - 0,12 км/с. Пониження та підвищення швидкостей не відповідають зонам сучасної активізації і платформним ділянкам. Деякі локальні моделі виявляються точнішими. Розподіл швидкості в їх межах узгоджується з прогнозним, згідно з адвекційно-полиморфною гіпотезою, у межах похибки розрахунку. Однак моделі характеризують лише невелику частину досліджуваної території. Крім того, варіації швидкості видаються дуже великими. Це значною мірою пов'язано із впливом похибок вихідних сейсмологічних даних на порівняно невеликих відстанях між вогнищами землетрусів і сейсмічними станціями. Тому в усіх випадках використано тільки усереднені величини. За сейсмологічними даними для землетрусів на території України і на невеликих відстанях за її межами побудовано усереднені розподіли швидкості за глибиною для променів, що перетинають всі відомі зони сучасної активізації. Вони узгоджуються з прогнозними. На цій підставі теплові моделі верхніх горизонтів мантії України перераховано у швидкісні. Складено карти-зрізи на глибинах 50, 75 і 100 км. Межі швидкісних аномалій ще треба вивчити детальніше.


Індекс рубрикатора НБУВ: Д211.2 + Д391

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж14153 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського