РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000702004<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Гудзь Н. І. 
Особливоcті класифікації та складу зубних паст для щоденного використання / Н. І. Гудзь // Зб. наук. пр. співробітників НМАПО ім. П. Л. Шупика. - 2018. - Вип. 32. - С. 80-95. - Бібліогр.: 22 назв. - укp.

В Україні захворюваність на карієс в осіб молодого віку (15 - 30 років) становить 92 - 95 %, а захворювання тканин пародонта відмічено в 75 % осіб цієї вікової категорії. Догляд за порожниною рота є одним з основних методів профілактики усіх захворювань ротової порожнини. Зубні пасти (ЗП) - це найпоширеніші косметичні засоби, що є багатокомпонентними, найчастіше суспензійними системами, та складаються з абразивних і зв'язувальних речовин, зволожувачів, коригентів смаку, запаху і кольору, а також біологічно активних речовин (БАР) або комплексів БАР (вітаміни, настойки, екстракти, настої лікарських рослин, продуктів бджільництва, різні солі, мікроелементи, ферменти тощо), антисептиків (хлоргексидин, триклозан або цетилпіридину хлорид), поверхнево-активних речовин (ПАР), консервантів та інших речовин у різних комбінаціях і концентраціях. Введення до їх складу певних компонентів сприяє спрямованій профілактиці та лікуванню карієсу, захворювань пародонта та слизової оболонки порожнини рота, а також надає певних фізико-хімічних та органолептичних властивостей зубним пастам. Мета роботи - узагальнення класифікацій та аналіз компонентного складу ЗП для щоденного використання. У роботі використовувалися методи систематизації літературних джерел і власних експериментальних даних з розробки ЗП. Зазначено, що різні нормативні документи та наукові джерела подають різні класифікації ЗП, які доповнюють одна одну. ЗП для щоденного використання класифікують за призначенням на гігієнічні і лікувально-профілактичні. За формою випуску і консистенцією ЗП розподіляються на рідкі, пастоподібні, гелеподібні та кремоподібні; за наявністю у складі ПАР: пасти, що піняться і не піняться; за наявністю абразиву і високоабразивні, абразивні, низькоабразивні; за дією і багатоцільові (комбіновані і комплексні) та спеціальні. Запропоновано додаткову класифікацію ЗП за показником pH 25 % суспензії пасти. За цим показником ЗП можна класифікувати як кислі (4,50 - 5,50), слабокислі (5,51 - 6,80), нейтральні (6,81 - 7,20), слаболужні (7,21 - 8,30), лужні (8,31 - 10,3), сильно лужні (10,31 - 10,50). Результати проведених досліджень можуть використовуватися як основа для фармацевтичної розробки комплексних лікувально-профілактичних ЗП, а також з метою характеристики нових складів і, відповідно, маркування ЗП, які розробляються.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р661.2-8 + Л686.4

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж70307 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського