РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000702206<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Kortsova O. 
Development of decision support in the structure of the information-analytical system of atmospheric air environmental monitoring / O. Kortsova, V. Bakharev, I. Shevchenko, S. Koval // Вост.-Европ. журн. передовых технологий. - 2018. - № 4/10. - С. 6-12. - Бібліогр.: 14 назв. - англ.

Основною проблемою, що визначає ефективність систем екологічного моніторингу, є недостатня обгрунтованість управлінських рішень щодо корекції екологічних ситуацій. За таких умов необхідним є формальний універсальний базис, що описує інформаційно-аналітичну систему (ІАС) екологічного моніторингу. Для розробки та опису складу і структури ІАС застосовано елементи теорії нечіткої логіки та нечітких множин і методи системного аналізу. На цій підставі сформовано теоретичну основу для розробки універсальної структури ІАС екологічного моніторингу. Запропоновано теоретико-множинну модель ІАС екологічного моніторингу атмосферного повітря на муніципальному рівні, що включає підсистеми моніторингу параметрів урбосистеми, підтримки прийняття рішень, інформаційний комплекс "база даних параметрів - база знань ситуацій". Підсистему підтримки прийняття рішень представлено як модель пошуку рішень, що визначає допустимі перетворення ситуацій і набір стратегій застосування цих перетворень для вирішення задачі усунення несприятливої ситуації. Розроблено адаптивну нечітку модель розпізнавання ситуацій у процесі моніторингу екологічної обстановки, що надає можливість продукувати діагностичні висновки. Процес діагностики представлено послідовністю дій, що включає 3 етапи: встановлення критичності для кожної ознаки, що представляє ситуацію; визначення ступеню критичності; надання лінгвістичної ознаки. Перевагою запропонованої архітектури ІАС є можливість швидкого масштабування системи підтримки прийняття рішень. Це досягається за рахунок простого розширення словника ознак, ситуацій і бази знань, а також, гнучкого налаштування бази знань шляхом корекції вагових коефіцієнтів елементарних посилок правил. Сформовано загальний опис інформаційної технології моніторингу та підтримки прийняття оперативних рішень щодо корекції екологічно небезпечних ситуацій. Одержано результати настроювання нечіткої моделі розпізнавання ситуацій шляхом експериментального навчання системи на прикладах конкретних результатах спостережень за станом атмосферного повітря. Встановлено здатність системи до самонавчання, що у кінцевому випадку надасть можливість обмежити залучення реальних фізичних осіб як експертів з оцінювання екологічних ситуацій за рахунок автоматизації процесу діагностики.


Індекс рубрикатора НБУВ: Д23,8 + Б1с7

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж24320 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського