РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000702289<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Мекіч М. 
Біохімічні показники пулу органічного карбону в нафтозабрудненому грунті у процесі фіторемедіації / М. Мекіч, Л. Буньо, О. Терек // Вісн. Львів. ун-ту. Сер. біол.. - 2018. - Вип. 79. - С. 95-105. - Бібліогр.: 33 назв. - укp.

За умов мікроділянкового експерименту досліджено вплив фіторемедіації нафтового забруднення грунту на вміст різних форм органічного Карбону у грунті. Як ремедіанти вирощували рослини кукурудзи (Zea mays L.) сорту Закарпатська жовта зубоподібна та бобу кормового (Vicia faba var. Minor). Тривалість дослідження деградації нафти 95 днів, із яких перші 22 дні без рослин. Біохімічні та хімічні характеристики грунту, такі як грунтова мікробна біомаса (Сbiom), інтенсивність дихання грунту (Vbasal), метаболічний коефіцієнт (qCO2), коефіцієнт мікробного дихання (Qr), вміст органічного Карбону (Cорг), концентрація вуглеводнів нафти, були використані як індикатори змін пулу органічного Карбону грунту. Встановлено негативний вплив нафтового забруднення грунту на розвиток досліджуваних рослин. Показано значний стимулювальний вплив нафти і рослин на Сbiom та Vbasal, порівняно з контролем. За дії нафти зростали також значення екофізіологічних параметрів - qCO2 та Qr, тоді як вплив рослин-фіторемедіантів не був достовірним. Збільшення значення Qr у нафтозабрудненому грунті, порівняно із грунтом без нафти, свідчить про менший дефіцит С. Тенденція до зменшення значень Qr та qCO2 протягом досліджуваного періоду для нафтозабрудненого грунту є ознакою відновлення балансу в екосистемі. За результатами трифакторного дисперсійного аналізу встановлено ефекти взаємодії між факторами нафта-рослини-час. Виявлено, що ефект впливу рослин на Сbiom та Vbasal зростав за дії нафти і на Сbiom - з часом, що свідчить про інтенсифікацію утилізації органічного Карбону нафти мікробіотою. Внесення нафти у грунт призвело до зростання вмісту органічного Карбону майже утричі порівняно із грунтом без нафти. На 95-ту добу досліду вміст органічного Карбону грунту знижувався у всіх варіантах, що пов'язано з деструкцією нафти і процесами дегуміфікації. Концентрація нафти у грунті зменшилася на 45 % протягом усіх 3 місяців досліду, порівняно з початковим забрудненням, тоді як рослини не мали достовірного впливу. Очевидно, залишкова концентрація нафтопродуктів у грунті не завжди слугує чутливим індикатором ефективності проведеної ремедіації, тоді як біохімічні параметри, зокрема Сbiom та Vbasal, чутливіше реагують на вплив фіторемедіації нафтового забруднення грунту.


Індекс рубрикатора НБУВ: П038.11 + П212.2

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж28852/б. Пошук видання у каталогах НБУВ 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського