РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000702435<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Finiuk N. S. 
Effects of new derivatives of 2-amino-5-benzylthiazole on genotoxicity and acute toxicity in Allium bioassay = Вплив нових похідних 2-аміно-5-бензилтіазолу на генотоксичність і гостру токсичність в Allium тесті / N. S. Finiuk, V. P. Hreniukh, Yu. V. Ostapiuk, V. S. Matiychuk, M. D. Obushak, R. S. Stoika, A. M. Babsky // Біол. студії. - 2018. - 12, № 2. - С. 25-34. - Бібліогр.: 21 назв. - англ.

Встановлено, що нові похідні 2-аміно-5-бензилтіазолу мали токсичну дію щодо пухлинних клітин різного тканинного походження (Finiuk et al., Biopolym. Cell, 2017; Finiuk et al., Ukr. Biochem. J., 2018). Вивільнення хіміотерапевтичних препаратів у навколишнє середовище може спричинити несприятливий вплив на екосистеми. Для подальшого впровадження цих похідних як потенційних протипухлинних агентів необхідно з'ясувати питання їх генотоксичності й цитотоксичного впливу на рослини, які виконують важливу трофічну функцію в екосистемах. Мета роботи - оцінити потенційну генотоксичну активність нових похідних N-(5-бензил-1,3-тіазол-2-іл)-3,5-диметил-1-бензофуран-2-карбоксамід (1) і 2,8-диметил-7-(3-трифтор метил-бензил)піразоло[4,3-e]тіазоло [3,2-a]піримідин-4-он (2). У роботі використовували Allium cepa анателофазний тест для визначення генотоксичності досліджуваних речовин. Також оцінювали гострі токсичні ефекти за показниками інгібування поділу клітин, проростання насіння та росту коренів Allium cepa. Речовина 1 (10 мкМ) і речовина 2 (1 і 10 мкМ) не спричиняли цитотоксичного ефекту щодо A. cepa. Речовина 1 у концентрації 100 мкМ, яка в 10 разів перевищує значення IC50 для пухлинних клітин, спричиняла достовірне інгібування росту коренів і пригнічення проростання насіння цибулі. Результати анателофазного аналізу вказують на відсутність генотоксичної дії речовин 1 у концентрації 10 мкМ та 2 у концентраціях 1 і 10 мкМ. Речовини 1 (10 мкМ) і 2 (1 і 10 мкМ) не індукують зменшення мітотичного індексу та не впливають на про-, мета-, ана- і телофазний індекси. Комерційно доступний протипухлинний препарат доксорубіцин (0,1 і 1 мкМ) достовірно пригнічував проростання насіння Allium cepa, інгібував ріст коренів, мітотичний рівень і підвищував рівень хромосомних аберацій. Речовини 1 і 2 у діапазоні концентрацій, які відповідають значенню IC50 для пухлинних клітин, а також 2 у дозі, яка в 10 разів перевищує значення IC50 для пухлинних клітин, не проявляли цитотоксичну (інгібування поділу клітин, проростання насіння і росту коренів Allium cepa) та генотоксичну активності (підвищення рівня хромосомних аберацій) в Allium тесті. Одержані результати дають первинну інформацію про можливість використання синтетичних похідних 2-аміно-5-бензилтіазолу - сполук 1 і 2 - як нових aнтинеопластичних чинників, що не матимуть негативних побічних впливів на рослини. Необхідно провести додаткові експерименти для оцінки несприятливого впливу нових похідних 2-аміно-5-бензилтіазолу в широкому спектрі концентрацій для прогнозування екологічної токсичності й генотоксичності досліджуваних речовин.


Індекс рубрикатора НБУВ: Е0*441.226-64 + Р281.82

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж100193 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського