РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000702443<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Antonyak H. L. 
Iodine in abiotic and biotic environments = Йод в абіотичному та біотичному середовищах / H. L. Antonyak, N. E. Panas, O. I. Pershyn, A. I. Polishchuk, N. K. Hoyvanovych // Біол. студії. - 2018. - 12, № 2. - С. 117-134. - Бібліогр.: 94 назв. - англ.

Йод, мікроелемент, що належить до галогенів, є природним компонентом навколишнього середовища. Проте розподіл йоду в різних компартментах природного середовища нерівномірний: його вміст невисокий у грунтотвірних гірських породах, грунтах і континентальних водах, але значно більший у морському середовищі та багатих на органічну речовину осадових породах. Йод широко розповсюджений у біосфері та міститься практично в усіх організмах, і евкаріотах, і прокаріотах. У людини і хребетних тварин йод використовується насамперед у процесах синтезу гормонів щитоподібної залози, які беруть участь у регуляції клітинного метаболізму та життєво важливих функцій організму. У людини неадекватне споживання йоду може призводити до серйозних проблем зі здоров'ям через дисфункцію щитоподібної залози та недостатнє утворення тиреоїдних гормонів (ендемічний зоб, неврологічні аномалії, когнітивні розлади, порушення фізичного розвитку та ін.). Багато інших груп біоти, які населяють різні екосистеми, здатні ефективно концентрувати йод з абіотичних середовищ і синтезувати різноманітні йодовмісні органічні сполуки. Деякі з цих сполук можуть виконувати метаболічні та сигнальні функції в організмах, які їх продукують, а інші, такі як леткі галогеновуглеводні, беруть участь у перенесенні йоду з морського та наземного середовища в атмосферу. Отже, наземні, грунтові та водяні організми (зокрема, мікроорганізми), які нагромаджують, метаболізують і випаровують йод, опосередковують процеси біотрансформації елемента у природному середовищі та сприяють його глобальному циклу. Морські організми (водорості, безхребетні) ефективніше концентрують йод у порівнянні з наземною біотою. Бурі водорості роду Laminaria - найпотужніші акумулятори йоду серед усіх живих систем. Проаналізовано розподіл йоду в абіотичному та біотичному середовищах і залучення біотичних процесів у біогеохімічний цикл цього елемента.


Індекс рубрикатора НБУВ: Е0*725.29Іод + Е0*807*803.2

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж100193 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського