РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000703274<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Шеметун О. В. 
Розвиток радіаційно-індукованого ефекту свідка в соматичних клітинах осіб різного віку = Development of radiation-induced bystander effect in the somatic cells of persons from different age groups / О. В. Шеметун, О. О. Талан, О. М. Демченко, М. А. Пілінська // Проблеми радіац. медицини та радіобіології : зб. наук. пр.. - 2018. - Вип. 23. - С. 499-509. - Бібліогр.: 12 назв. - укp.

Мета роботи - дослідити розвиток хромосомної нестабільності внаслідок радіаційно-індукованого ефекту свідка в лімфоцитах крові осіб різних вікових груп. Матеріалом дослідження були лімфоцити крові 42 осіб віком від 12 до 102 років, розподілених на 4 вікові групи - підлітки, особи середнього віку, особи літнього віку, довгожителі. Ефект свідка вивчали шляхом моделювання його індукції в лімфоцитах крові людини, за якого в інкубаційну суміш додавали по 0,3 мл неопроміненої крові (слугували клітинами-свідками) і 0,3 мл крові осіб іншої статі, опроміненої in vitro в дозі 0,25 Гр (рентгенівське опромінення), з наступним культивуванням за загальноприйнятим напівмікрометодом. Препарати метафазних хромосом фарбували з використанням GTG-забарвлення і аналізували під світловими мікроскопами зі збільшенням x 1000. Середньогрупові рівні аберацій хромосом у клітинах-свідках підлітків (6,08 +- 0,67 на 100 метафаз), осіб середнього (4,56 +- 0,61 на 100 метафаз) і літнього віку (6,34 +- 0,76 на 100 метафаз) статистично достовірно перевищували показники відповідних вікових контролів (p << 0,01) за рахунок аберацій хроматидного типу. Рівень аберацій хромосом в клітинах-свідках довгожителів (2,84 +- 0,51 на 100 метафаз) статистично достовірно не відрізнявся від контрольного (p >> 0,05). Радіаційно-індукований ефект свідка зареєстровано у 83 % підлітків, 90 % осіб середнього та 50 % осіб літнього віку. Висновки: у неопромінених лімфоцитах крові підлітків, осіб середнього та літнього віку за кокультивування з клітинами, опроміненими in vitro в дозі 0,25 Гр, індукується ефект свідка. У неопромінених лімфоцитах крові довгожителів ефекту свідка не виявлено. Зареєстровано міжіндивідуальну варіабельність в індукції ефекту свідка. Розвиток ефекту свідка не залежить від рівня хромосомної нестабільності в контрольних культурах.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р361 + Е0*441.226-638

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69917 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського