РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000706225<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Кучеренко В. О. 
Формування поруватості буровугільних матеріалів при лужній активації з тепловим ударом / В. О. Кучеренко, Ю. В. Тамаркіна, В. О. Сабєрова // Хімія, фізика та технологія поверхні. - 2019. - 10, № 1. - С. 3-12. - Бібліогр.: 24 назв. - укp.

Мета роботи - встановити вплив температури на характеристики поруватої структури твердих продуктів термолізу (ТПТ) бурого вугілля (БВ), одержаних у новому процесі - лужній активації з тепловим ударом. БВ - вугілля Олександрійського родовища, демінералізоване до зольності <$E0,5~symbol С~0,1~%> обробкою кислотами HCl та HF. Елементний склад органічної вугільної речовини є наступний (%): C 70,6, H 5,9, S 3,6, N 1,9, O 18,0 (за різницею). Обробку БВ лужним активатором (KOH) виконували імпрегнуванням; масове співвідношення KOH/вугілля - RKOH = 1,0. Одержання ТПТ здійснювали в аргоні в 3 послідовні етапи: швидке введення зразка в реактор, попередньо нагрітий до температури теплового удару tТУ, яка варіюється в інтервалі <$Et sub ТУ ~=~400~-~800~symbol Р roman C>; ізотермічна витримка за tТУ (1 год); охолодження, відмивка від лугу та сушка. На основі низькотемпературних (77 K) ізотерм адсорбції-десорбції азоту (Micromeritics ASAP 2020) визначено розподіл пор за розмірами, загальний об'єм (Vt, см<^>3/г) і поверхню (S, м<^>2/г) адсорбуючих пор, об'єми макро- (V), мезо- (V) та мікропор (Vmi), а також мікропор з діаметром <$ED~symbol Г~1> нм (V1nm). Одержано температурні залежності цих характеристик. Встановлено, що підвищення температури tТУ призводить до утворення ТПТ з величиною питомої поверхні, яка зростає від 14,7 м<^>2/г (<$E400~symbol Р roman C>) до 1947 м<^>2/г (<$E800~symbol Р roman C>): половина S формується у вузькому інтервалі <$Et sub ТУ ~=~700~-~800~symbol Р roman C>. Вихід ТПТ знижується з 67 до 25 %. Значення Vt збільшуються в 7,2 разу (з 0,124 до 0,892 см<^>3/г), об'єми мезопор і макропор збільшуються однаково - в 2,9 разу. Основне зростання Vt відбувається за рахунок мікропор: їх об'єм збільшується від 0 до 0,547 см<^>3/г, внесок мікропор з <$ED~symbol Г~1> нм за <$Et sub ТУ ~=~600~-~800~symbol Р roman C> стає домінуючим (84 - 98 %). Знайдено, що спільна дія KOH і теплового удару найбільш динамічно розвиває пори з <$ED~symbol Г~5> нм. Розподіл пор за розмірами характеризується трьома максимумами: dV1 для інтервалу мікропор з <$ED~symbol Г~1> нм, dV2 для мікропор з D = 1 - 2 нм, dV3 для мезопор з D = 3 - 5 нм. Залежність величини dV1 від tТУ строго експоненційна (R<^>2 = 0,988), що надає змогу вирахувати параметр E(V1), який характеризує вплив температури на збільшення об'єму мікропор з <$ED~symbol Г~1> нм. Він має розмірність "класичної" енергії активації і становить 56,1 кДж/моль. З ростом tТУ величина максимуму dV2 зменшується в 22 рази, а діаметр пор зміщується з 1,85 до 1,39 нм. Значення dV3 приблизно на порядок нижчі за величини dV1 і повторюють залежність dV1 - tТУ в інтервалі <$E400~-~750~symbol Р roman C>. Зроблено висновок, що підвищення температури теплового удару сприяє формуванню мікропор (особливо пор з <$ED~symbol Г~1> нм), яке лімітується дифузією активанта (KOH або атомів K як продуктів відновлення іонів K<^>+) всередині тривимірного каркасу ТПТ, який формується.


Індекс рубрикатора НБУВ: Л522/528

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж100480 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського