РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000707338<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Kyrychenko O. V. 
Efficiency of soybean-rhizobium symbioses for seeds inoculated with compositions based on rhizobium, azotobacter and phytolectins = Ефективність соєво-ризобіального симбіозу за інокуляції насіння композиціями на основі ризобій, азотобактера та фітолектинів / O. V. Kyrychenko // Biotechnologia Acta. - 2019. - 12, № 2. - С. 79-87. - Бібліогр.: 25 назв. - англ.

Мета роботи - оцінити ефективність дії передпосівної бактеризації насіння сої комплексними інокулянтами на основі Bradyrhizobium japonicum 634б та Azotobacter chroococcum Т79 під впливом фітолектинів за вегетаційних умов. Встановлено, що за комплексної бактеризації насіння рослини протягом вегетації активніше формували вегетативну масу: надземну частину (в 1,2 - 1,5 рази) й кореневу систему (в 1,2 - 1,7 разу). Відзначено пряму залежність вегетативного росту сої від функціональної (азотфіксувальної) здатності симбіозів. Показано переваги застосування комплексних інокулянтів для інтенсифікації плодоутворення (більш ранні строки формування репродуктивних органів рослинами, більша кількість бобів із масою, яка в 1,1 - 1,7 разу перевищувала контроль). Середнє збільшення врожаю сої до штаму-контролю становило від 13 % (бінарна композиція на основі ризобій і азотобактера) до 21 % (полікомпозиція на основі ризобій та азотобактера, активованого лектином пшениці). Композиції на основі бульбочкових бактерій, активованих лектином сої, забезпечили збільшення врожаю на 18 %. Полікомпозиція, яка містить азотфіксувальні бактерії, активовані лектинами відповідних рослин, сприяла збільшенню врожаю на 19 %. Встановлено, що зростання врожаю одержано за рахунок збільшення майже всіх показників його структури. Для практичного застосування розробленої біотехнології з метою підвищення врожаю сої найбільш продуктивними є композиції на основі ризобій і азотобактера, активованого лектином пшениці, а також на основі ризобій, активованих лектином сої.


Індекс рубрикатора НБУВ: П213.6-468.5

Рубрики:
 Соя 

Шифр НБУВ: Ж100178 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського