РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000707988<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Пашковський С. М. 
Особливості змін психофізіологічних якостей у військових льотчиків / С. М. Пашковський // Укр. журн. з проблем медицини праці. - 2017. - № 2. - С. 12-21. - Бібліогр.: 20 назв. - укp.

На сучасному етапі розвитку авіації виконання професійних завдань відбувається на фоні дії факторів польоту, які є потенційними чинниками ризику для здоров'я авіаційного персоналу та безпеки польотів. Ці обставини визначають важливість, з одного боку, відбору для льотних спеціальностей осіб, найстійкіших до небезпечних умов діяльності, з іншого, раннього виявлення ризику виникнення захворювань, психосоматичних порушень, їх своєчасної корекції та профілактики розвитку станів, які становлять загрозу для здоров'я та безпеки польотів. Проблема оцінки функціонального стану осіб льотного складу є актуальною. Це пов'язано з тим, що боєздатність льотчиків значно залежить від їх функціонального стану та комплексу професійно важливих якостей. Мета дослідження - виявити психофізіологічні особливості вікової динаміки професійно важливих якостей сучасних військових льотчиків та вертольотчиків. Досліджено 250 чоловіків, у тому числі льотчиків і штурманів винищувальної, бомбардувальної, штурмової, транспортної та розвідувальної авіації 130 осіб (група I), військових вертольотчиків - 120 осіб (група II). Усіх представників льотного складу було розподілено на дві вікові підгрупи (до 40 років та старших за 40 років). Дослідження виконано за допомогою програмно-апаратного комплексу ПФІ-2 "Хронорефлексометр". Як у військових льотчиків, так і у вертольотчиків у віковому аспекті спостерігали гетерохронність динаміки змін професійно важливих психофізіологічних якостей. Це свідчить про нерівномірне згасання професійних можливостей льотчиків і вертольотчиків. З іншої сторони, стабільність деяких психофізіологічних характеристик з віком засвідчує їх важливість для льотної діяльності. Тому для оцінки професійно важливих якостей потрібно враховувати цей феномен як реальне свідчення потрібності кожної з психофізіологічних якостей для забезпечення успішності виконання професійної діяльності пілота. Висновки: сформульовано гіпотезу щодо пояснення феноменів вікових змін психофізіологічних якостей льотчиків і вертольотчиків з позиції теорії функціональних систем і системогенезу П. К. Анохіна. Обгрунтовано можливість використання вікових особливостей динаміки зміни професійно важливих психофізіологічних якостей у проведенні психофізіологічного моніторингу в цілях медичного супроводу військовослужбовців. Психофізіологічні резерви військових льотчиків і вертольотчиків є суттєво нерівномірними. Це пов'язано з різним рівнем тренованості психофізіологічних якостей у цих контингентів та з більш високим психоемоційним та фізичним навантаженням на організм льотчика під час виконання професійних обов'язків.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р649 + Ц65(4УКР)161

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж25332 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського