РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000708002<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Apykhtina O. L. 
Micro- and macroelements content in rats' liver and kidneys after exposure to cadmium sulfide nanoparticles and cadmium chloride = Вміст мікро- і макроелементів у печінці та нирках щурів після експозиції хлоридом кадмію та наночастинками сульфіду кадмію / O. L. Apykhtina, K. P. Kozlov // Укр. журн. з проблем медицини праці. - 2017. - № 3. - С. 60-66. - Бібліогр.: 11 назв. - англ.

Упровадження наночастинок (НЧ) сполук кадмію у виробництво зумовлює необхідність вивчення механізму їх дії як на клітинному рівні, так і на рівні органів і систем, визначення біомаркерів їх впливу, особливо у порівнянні з іонною формою. Мета дослідження - порівняльна оцінка вмісту мікро- та макроелементів у печінці та нирках дослідних тварин після експозиції хлоридом кадмію та НЧ сульфіду кадмію. Дослідження проводили на щурах-самцях статевозрілого віку лінії Вістар вагою 160 - 180 г, яким внутрішньоочеревинно вводили CdCl2 та CdS NP розміром 4 - 6 nm та 9 - 11 nm та в дозі 0,08 мг/кг/добу в перерахунку на кадмій. Токсичні ефекти оцінювали після 30 injections (1,5 міс), 60 injections (3,0 міс) та через 1,5 міс після припинення експозиції. У печінці дослідних тварин найінтенсивніше нагромаджувався кадмій після експозиції CdCl2, особливо у постекспозиційному періоді. Спостерігали більш високий вміст кадмію за дії CdS NP розміром 4 - 6 nm, comparing to CdS NP розміром 9 - 11 nm. Поряд зі зростанням вмісту кадмію у печінці реєстрували зростання вмісту міді, заліза (більш інтенсивно за дії CdCl2), заліза та зниження рівня селену (особливо за дії CdS NP розміром 4 - 6 nm). У нирках реєстрували значне нагромадження кадмію, особливо у постекспозиційному періоді, що може свідчити про його інтенсивне виведення з організму. Тривала експозиція сполуками кадмію спричиняла також зростання рівня міді та зниження заліза й селену в нирках. Найсуттєвіші зміни реєстровано після експозиції CdS NP, especially of 4 - 6 nm in size, comparing to CdCl2. Інтенсивне нагромадження кадмію та дисбаланс мікроелементів може відігравати провідну роль у реалізації гепато- та нефротоксичної дії сполук кадмію в нано- та іонній формі. Висновки: визначення вмісту кадмію, макро- і мікроелементів у внутрішніх органах надає змогу оцінити особливості токсикокінети цього металу в організмі, передбачити патогенетичні особливості реалізації його токсичних ефектів, особливо у постекспозиційному періоді, а також дослідити особливості патогенезу його органотоксичної дії.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р284.412

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж25332 Пошук видання у каталогах НБУВ 
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського