РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000708458<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Reidemeister A. G. 
Stability of motion of railway vehicles described with Lagrange equations of the first kind = Стійкість руху залізничних екіпажів, який описують рівняння Лагранжа I роду / A. G. Reidemeister, S. I. Levytska // Наука та прогрес трансп. Вісн. Дніпропетр. нац. ун-ту залізн. трансп. ім. акад. В. Лазаряна. - 2018. - № 5. - С. 93-103. - Бібліогр.: 17 назв. - англ.

Мета роботи - оцінити стійкість руху залізничних екіпажів, коливання яких описані рівняннями Лагранжа I роду, у припущенні, що відсутні нелінійності з розривами правих частин. За основу прийнято метод дослідження стійкості руху Ляпунова за лінійним наближенням. Рівняння руху складено в матричній формі. Сили кріпа обчислено відповідно до лінійної теорії Калкера. Послідовними диференціюваннями рівнянь зв'язків індекс системи рівнянь знижений з 2 до 0. Власні числа матриці коефіцієнтів одержаної таким чином системи знайдено за допомогою QR-алгоритму. Відповідно до критерію Ляпунова про стійкість за лінійним наближенням рух стійкий, якщо у всіх власних чисел дійсна частина негативна. Нетривіальним є наявність "зайвих" ступенів свободи, яких немає у механічної системи (в її рівняннях руху залишили тільки незалежні координати). Цим ступеням свободи відповідають власні числа і власні вектори, що не мають відношення до стійкості. Щоб знайти правило, що надає змогу їх виключити, розглянуто кілька моделей візків із жорсткими і пружними зв'язками великої жорсткості у вузлах. У граничному випадку великих жорсткостей результати для системи без жорстких зв'язків мають співпасти з результатами для системи з жорсткими зв'язками. Проведено аналіз і зіставлено частоти (з декрементом) і форми коливань 3-елементного візка зі зв'язками і без них. Під час аналізу стійкості системи зі зв'язками становлять інтерес тільки ті власні числа, власні вектори яких не порушують зв'язків. Значення цих чисел є межами для власних чисел системи, в якій жорсткі зв'язки замінені пружними елементами великої жорсткості, що надає змогу залишити критерій Ляпунова незмінним. Наукова новизна полягає в адаптації методу дослідження стійкості руху Ляпунова за лінійним наближенням до випадку, коли рівняння руху залізничних екіпажів записані у формі диференційно-алгебричних рівнянь Лагранжа I роду. Зазначена форма запису рівняння руху надає змогу спростити дослідження стійкості за рахунок відмови від виділення безлічі незалежних узагальнених координат із наступним виключенням залежних і допускає обчислення матриці коефіцієнтів легко алгоритмізованим способом. Інформація про стійкість екіпажів украй важлива, оскільки конструкція ходових частин повинна в обов'язковому порядку виключати втрату стійкості в експлуатаційному діапазоні швидкостей.


Індекс рубрикатора НБУВ: О22-015

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж72605 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського