РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000708814<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Біляєв С. Г. 
Тютюнопаління дівчат-підлітків як регіональна медико-соціальна проблема сучасної України / С. Г. Біляєв, Л. Г. Назаренко, І. С. Біляєва, Т. В. Горбач, О. М. Федота // Здоровье женщины. - 2019. - № 4. - С. 34-37. - Бібліогр.: 13 назв. - укp.

Мета дослідження - уточнення реальної поширеності та медико-соціальних аспектів тютюнопаління дівчаток-підлітків в обласному центрі сходу України (м. Харків) на підставі об'єктивних тестів. Проведено анонімне анкетування 60 учениць 10 - 11-х класів загальноосвітньої середньої школи віком 14 - 16 років. Для об'єктивізації контакту з продуктами згоряння тютюну анкетування було доповнено кількісним визначенням концентрації тіоціанідних іонів у сечі опитаних. Вміст останніх у сечі до 3 мг/л вважали фоновим (негативним), 3 - 4 мг/л - граничним, а більше 4 мг/л - позитивним результатом. Визначення концентрації тіоціанідних іонів у сечі обстежуваних засвідчило, що 21 особа з 60 мають безпосередній контакт із продуктами згоряння тютюну (тіоціанатурія у межах 4,13 - 9,01 мг/л); 17 із 60 дівчаток-підлітків є активними курцями, причому 12 із 17 надають правдиву інформацію про свою звичку в анкетах. У контрольну групу ввійшли 39 осіб із рівнем тіоціанатурії 0,68 - 3,47 мг/л, що свідчить про відсутність контакту з тютюновим димом. Серед факторів, що впливають на формування моделі поведінки дівчаток-підлітків, найбільше значення має високий добробут сім'ї, наявність великої кількості безконтрольних "кишенькових" грошей у дитини, що провокує не тільки тютюнопаління, а й вживання алкогольних напоїв: 43 % дівчаток-курців проти 15 % тих, хто не палить, систематично вживають алкоголь. Усім без винятку курцям приклад подають друзі та знайомі, що значно перевищує ступінь впливу родичів. Провокувальну роль відіграє також близькість до школи торгових точок, що продають тютюнову продукцію неповнолітнім, у поєднанні з відсутністю контролю з боку викладачів. Встановлено, що 35 відсотків дівчаток-школярок віком 14 - 16 років систематично мають безпосередній контакт із тютюновим димом, 28,3 % є активними курцями. Наявність досить великих сум безконтрольних "кишенькових" грошей може стати фундаментом для виникнення та подальшого вкорінення звички тютюнопаління. Цьому сприяє спілкування з друзями-курцями та доступність тютюнової продукції у торгових точках неподалік від школи.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р733.645.021.19

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж23282 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського