РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000710560<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Шаповаленко О. І. 
Визначення показників якості зернової сировини та перспективи її експорту в інші країни / О. І. Шаповаленко, О. О. Євтушенко, А. О. Петренко, О. М. Шатківська // Наук. пр. Нац. ун-ту харч. технологій. - 2018. - 24, № 1. - С. 220-226. - Бібліогр.: 5 назв. - укp.

Наведено результати теоретичних досліджень експорту зернових продуктів у країни ЄС, статистичні дані торговельного балансу зернових культур і продуктів їх переробки та визначено проблеми ефективної логістичної діяльності. Зроблено припущення, що в майбутньому експортний потенціал зерна в Україні може перевищити 50 млн т, що призведе до підвищення доходів від зовнішнього продажу зерна. Для дослідження було обрано такі кормові культури: пшеницю, кукурудзу, сою, соняшник, льон. Проведено визначення фізичних (вологість, об'ємна маса, щільність, крупність) і хімічних (сирий протеїн, сирий жир, сира клітковина, сира зола, безазотисті екстрактивні речовини) властивостей. За показником вологості всі досліджені зразки зерна перебувають у сухому стані. Об'ємна маса зерна та насіння знаходилась у діапазоні 440 - 710 кг/м<^>3. Найбільший вміст сирого протеїну на рівні 39,5 % визначено в сої, що перевищує відповідний показник для кукурудзи на 28,3 %. Льон і соняшник переважають за вмістом сирого жиру, відповідно, насіння сої в 2 та 3 рази, а кукурудзу - в 9 та 10 разів. Однак у насінні льону спостерігається найбільша кількість сирої клітковини, якщо порівняти з іншими культурами, - 26,4 %, що у 5 разів перевищує такий показник для сої (5,3 %) і може бути перешкодою для використання його за виготовлення комбікормів. Максимальну кількість безазотистих екстрактивних речовин було визначено в зерні кукурудзи - 59,25 %, що на 52 % перевищує показник для насіння льону. Доведено, що збалансування хімічних показників якості у разі створення зернових сумішей є більш ефективним способом використання досліджених культур для виробництва комбікормів. На підставі результатів проведених експериментальних досліджень фізичних і хімічних властивостей найбільш експортно-привабливої зернової сировини підтверджено, що перспективи експорту як зазначеної продукції, так і продуктів її переробки цілком реальні.


Індекс рубрикатора НБУВ: Л82-106 + У9(4УКР)843.570

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69879 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського