РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000710654<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Бурдо О. Г. 
Технології направленої енергетичної дії у процесах зневоднення гомогенних і гетерогенних харчових систем / О. Г. Бурдо, І. В. Сиротюк, Ю. О. Левтринська, С. Г. Терзієв // Наук. пр. Нац. ун-ту харч. технологій. - 2018. - 24, № 5. - С. 99-108. - Бібліогр.: 12 назв. - укp.

Наведено результати досліджень технологій спрямованої енергетичної дії за концентрування екстрактів лікарських трав і кави, соків. Поглиблено та розширено класифікацію градієнтних і безградієнтних способів підведення енергії, технологій спрямованої енергетичної дії. Запропоновано математичні моделі, що описують механізм комбінованого нано- та макропереносу вологи з волокнистої капілярної структури рослинної сировини, визначено особливості формування потоку цільового компоненту у разі впливу мікрохвильового поля. Розроблено схеми й описано принцип дії експериментального стенду для зневоднення. Особливостями цього стенду є використання як джерела енергії мікрохвильового генератора, створення умов розрідження в камері за допомогою вакуумного насоса, що значно знижує робочі температури. Завдяки використанню мікроконтролера організовано автоматизований збір інформації про зміну температур та масу конденсату. Конструкція стенду надає змогу обирати як експериментальні об'єкти гетерогенні та дисперсні харчові системи, а також і гомогенні (соки, екстракти, подрібнені фрукти, овочі, продукти тваринного походження). Проведено ряд експериментальних досліджень з використанням різноманітної сировини. Одержано дані про кінетику зневоднення, зміну температур у процесі зневоднення. За концентрування гетерогенних рідких систем досягнуто високих значень концентрації - до <$E92~symbol Р>brix. Через особливості конструкції та об'ємне підведення енергії до сировини такий концентрат неможливо одержати в існуючих вакуум-випарних апаратах. Вибіркова дія на молекули води та спиртів простежується і в результатах для капілярних структур, таких як шлам кави. Шлам кави має вологість близько 80 % після вивантаження з екстракторів, для його зберігання з метою подальшої переробки необхідне зневоднення. У наведеній установці швидкість зневоднення шламу у 2,5 разуа вища за швидкість зневоднення гетерогенних систем.


Індекс рубрикатора НБУВ: Л814.4

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69879 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського