РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000710778<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Беженар Р. В. 
Реконструкція забруднення Чорного моря радіоактивним <$E bold {nothing sup 137 roman Cs}> з період з 1945 по 2020 роки за допомогою камерної моделі POSEIDON-R / Р. В. Беженар // Мат. машини і системи. - 2019. - № 1. - С. 80-93. - Бібліогр.: 29 назв. - укp.

Камерна модель POSEIDON-R була застосована для довгострокового моделювання забруднення Чорного моря радіоактивним цезієм <$E nothing sup 137 roman Cs>. Враховувалися джерела <$E nothing sup 137 roman Cs> до та після аварії на ЧАЕС. Змив радіонукліду з водою річок Дніпра і Дунаю для періодів часу, коли відсутні дані вимірювань, оцінювався на основі узагальненої моделі річкового стоку. Порівняння результатів розрахунків із вимірами показало, що модель відтворює розподіл радіоактивності у поверхневому шарі води в різні моменти часу та її перенос у глибоководні області. Також одержане узгодження результатів моделювання з вимірами для донних відкладень і різних видів риби. Показано, що врахування впливу концентрації конкуруючих іонів калію K<^>+ на засвоєння цезію морськими організмами дозволяє одержати краще співпадіння результатів моделювання з вимірами як для нехижих, так і для хижих видів риби у Дніпро-Бузькому лимані. Одержано динаміку зміни концентрації <$E nothing sup 137 roman Cs> у пелагічній рибі дуже схожа з відповідною динамікою в поверхневому шарі води Чорного моря, що свідчить про стан, близький до рівноважного. У зв'язку з цим були визначені концентраційні фактори для нехижої (81 л/кг) і для хижої (95 л/кг) риби. Здійснено оцінки вмісту <$E nothing sup 137 roman Cs> у Чорному морі на основі результатів моделювання. Згідно з ними, вміст <$E nothing sup 137 roman Cs> у донних відкладеннях не перевищує 3 % його вмісту у воді, що пов'язано з дуже повільним проникненням забруднення у глибинні шари Чорного моря з наступним осіданням на дно. Найбільший внесок у зниження радіаційного забруднення поверхневого шару Чорного моря дають проникнення радіонуклідів у глибинні шари моря та радіаційний розпад. Згідно з результатами моделювання, зниження концентрації <$E nothing sup 137 roman Cs> у 2 рази в поверхневому шарі Чорного моря відбувається за 13 років, а в цілому морі - за 25 років.


Індекс рубрикатора НБУВ: Д221.13

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж23045 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського