РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000710808<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Косаківська І. В. 
Вплив екзогенної абсцизової кислоти на морфометричні показники ростових процесів озимої пшениці та спельти за дії гіпертермії / І. В. Косаківська, В. А. Васюк, Л. В. Войтенко // Физиология растений и генетика. - 2019. - 51, № 4. - С. 324-337. - Бібліогр.: 31 назв. - укp.

За лабораторних умов досліджено вплив короткотривалого теплового стресу (+40 <$E symbol Р>C, 2 год) на ростові характеристики 3- і 14-добових рослин Triticum aestivum L. та Triticum spelta L. за умови праймування їх зернівок розчинами абсцизової кислоти (АБК). На початку розвитку гальмівний ефект високої температури на ріст 3-добових проростків озимої пшениці сорту Подолянка, праймованих 10<^>-7 М розчином АБК, виявився значно меншим, ніж у непраймованих рослин. На шосту добу вегетації при переході від гетеротрофного до автотрофного живлення найвищі ростові параметри зафіксовані у рослин, праймованих 10<^>-6 М розчином АБК. Довжина первинного кореня і пагонів у 3-добових рослин спельти сорту Франкенкорн за праймування 10<^>-7 М розчином АБК після гіпертермії збільшилась відповідно на 8 і 2 %. На шосту добу морфометричні показники пагонів і коренів праймованих рослин перевищили контрольні. У 14-добових рослин озимої пшениці, зернівки яких були праймовані розчином АБК, після короткотривалої гіпертермії довжина коренів та їх маса збільшились відносно контролю відповідно на 9 і 19 %. Маса сухої речовини пагонів після дії теплового стресу практично не змінювалась, тоді як коренів помітно зменшувалась. У період відновлення на 21-шу добу маса сухої речовини контрольних рослин зменшилась на 14 %, праймованих - на 9 %. Праймування розчином АБК індукувало ріст кореневої системи під час відновлення. Після гіпертермії маса пагонів і коренів у праймованих розчином АБК 14-добових рослин спельти збільшилась на 4 %, тоді як у непраймованих - зменшилась відповідно на 10 і 5 %. На 21-шу добу зафіксовано зменшення довжини й маси коренів у непраймованих рослин відповідно на 19 і 12 %, а в праймованих рослин довжина кореня зменшилась на 13 %, маса сирої речовини - на 19, сухої - на 18 %. Одержані результати засвідчили, що праймування розчином АБК підвищує стійкість до високої температури 3- і 14-добових рослин озимої пшениці і спельти. Витривалішими були і ліпше відновлювалися рослини T. spelta сорту Франкенкорн. Обговорено можливість праймування зернівок екзогенною АБК з метою підвищення стресостійкості злаків.


Індекс рубрикатора НБУВ: П212.103-27

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж61831 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського