РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000712124<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Boshkova I. 
Assessment of efficiency of drying grain materials using microwave heating / I. Boshkova, N. Volgusheva, A. Titlov, S. Titar, L. Boshkov // Вост.-Европ. журн. передовых технологий. - 2019. - № 1/8. - С. 78-85. - Бібліогр.: 15 назв. - англ.

Наведено результати експериментальних робіт із дослідження сушіння щільного шару зерна з застосуванням мікрохвильового нагрівання. Для оцінки ефективності використання енергії мікрохвильового поля вивчено ряд способів підведення теплоти до зерна. Досліджено мікрохвильовий, мікрохвильовий пульсуючий, микрохвильово-конвективний циклічний із продувкою шару нагрітим потоком повітря та повітрям без попереднього підігріву, одночасний микрохвильово-конвективний способи сушіння. Дослідження кінетики сушіння в мікрохвильовому полі показало, що процес можна розділити на періоди прогріву (нульовий), постійної (перший) і падаючої (другий) швидкості сушіння. Ці періоди є характерними для сушіння колоїдних капілярно-пористих тіл за інших способів підведення теплоти. На підставі узагальнення експериментальних даних щодо дослідження сушки зерна гречки, ячменю, вівса та пшениці отримано емпіричні залежності для швидкості сушіння та середньої температури зерна в першому періоді. Наведено кінетичні залежності в безрозмірному вигляді, узагальнювальні дані щодо досліджених зернових. Комплексні дослідження різних способів підведення теплоти у процесі сушіння ставили метою визначення оптимального способу та раціональних режимних параметрів, що забезпечують високу інтенсивність процесу та необхідну якість готового продукту за мінімальних енерговитрат. Для забезпечення вірогідності зіставлення всі дослідження проводилися за ідентичних умов з однієї й тією же зерновою культурою (овес). Визначено, що кращим є одночасний микрохвильово-конвективне підведення енергії, у цьому випадку попередній підігрів повітря не передбачається, завдяки чому мінімізуються питомі витрати енергії. Експериментальні дослідження сушіння з застосуванням мікрохвильового поля надають можливість підібрати необхідні параметри процесу: потужність, темп нагрівання, масу та форму завантаження. На підставі цих даних передбачається розробка технології сушіння зерна з застосуванням енергії мікрохвильового поля.


Індекс рубрикатора НБУВ: П212-485 + Л821.012

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж24320 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського